logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLARIN YAN ÖDEME VE EK ÖDEMELERİ HER DERECEDE AYNI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas3Aylık ücretlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan Devlet memurlarının maaşlarına yan ödeme ve ek ödeme unsurları da dahil olmakla birlikte, bazı memurlar için bu ödeme unsurları her derecede aynı seviyede belirlenmiştir.

Ek ödemeler

Devlet memurlarının; hizmet sınıfları, kadro unvanları, kadro/aylık derecelerine göre farklı oranlarda belirlenmiş olan ek ödemeler, bazı unvanlardaki memurlar için her derecede aynı oranda belirlenmiş olduğundan, bu kadrolarda görev yapanlar hangi derecede olurlarsa olsunlar ek ödemeleri aynı olmaktadır. Ek ödeme oranları için tıklayınız …

En yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak hesaplanan “ek ödeme” tutarı üzerinden sadece damga vergisi kesilmekte ve bu ödemenin memurların emeklilik haklarına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Öte yandan, ek ödemeleri döner sermaye gelirinden karşılanan memurlara ek ödeme yerine ödenen sabit döner sermayenin oranı ise unvanlarına göre belirlenmiş ek ödemelerden düşük olamamaktadır. Ek ödeme yerine döner sermaye ödemesine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız…

Yan ödemeler

Devlet memurlarına çeşitli adlar altında yapılan yan ödemelerin (zamların); unvanları, sınıfları, eğitimleri, hizmet yılları, aylık dereceleri veya çalıştıkları kurumlar itibariyle kimlere hangi puandan ödeneceği Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede belirlenmiştir.

Yan ödeme (zam) olarak; iş güçlüğü zammı, iş riski zammı, mali sorumluluk zammı ve temininde güçlük zammı belirlenmiş olup, memurlar bu yan ödemelerin birinden ya da aynı anda bir kaçından yararlanabilmektedirler. 

Yan ödeme puanlarının “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımıyla, memurlara ödenecek brüt yan ödeme miktarları belirlenmekte olup, bulunan tutar üzerinden damga vergisi ve memurun bulunduğu vergi dilimine göre gelir vergisi kesilmektedir.

Memurların maaş miktarına etkisi düşük seviyelerde olan yan ödemelerin, emeklilik haklarına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Yan Ödeme puanları için tıklayınız …

Her derecede yan ödeme ve ek ödeme miktarı aynı olan memurlar

Devlet memurlarından bazılarının hem ek ödeme oranı ve hem de yan ödeme puanı, bulundukları derecelere (aylık/kadro) bağlı kalınmadan her derece için eşit belirlenmiştir.

Bu unvanlardaki memurların derecelerinin değişmesi, yararlandıkları ek ödeme oranını ve yan ödeme puanını değiştirmemektedir.

Bulundukları unvanlardaki kadro/aylık dereceleri ne olursa olsun, ek ödeme ve yan ödemeleri aynı olan Devlet memurlarının hangileri olduğu ile bu memurların aylık maaşları içindeki ek ödeme ve yan ödemenin net miktarı (2016 yılı ilk altı aylık döneminde) konusunda bilgi vermesi bakımından, memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Unvan Ek Ödeme Yan Ödeme
Oran Net Miktar Toplam Puan Net Miktar
*Cami Rehberi, Kuran Kursu Öğreticisi, Müezzin, Müezzin-Kayyım, İmam, İmam-Hatip 65 544 TL 500 12 TL
*Murakıp (DHS) 65 544 TL 700 17 TL
*Öğretmen (öğretmen unvanlı kadrolardaki yöneticiler dâhil) 65 544 TL 750 18 TL
*Vaiz (DİB merkez teşkilatı dışında) 66 553 TL 650 15 TL
*Eğitim Görevlisi (DHS), Vaiz (DİB merkezde) 66 553 TL 750 18 TL
*Çarşı ve Mahalle Bekçisi 66 553 TL 1025 24 TL
*Komiser Yardımcısı 74 620 TL 1250 30 TL
*Komiser 74 620 TL 1275 30 TL
*Başkomiser 74 620 TL 1300 31 TL
*Emniyet Amiri 74 620 TL 1350 32 TL
*4. Sınıf Emniyet Müdürü 74 620 TL 1400 33 TL
*3. Sınıf Emniyet Müdürü 74 620 TL 1500 36 TL
*2. Sınıf Emniyet Müdürü 74 620 TL 1600 38 TL
*Polis Memuru 75 628 TL 1200 28 TL

*Yan ödeme net miktarı hesaplanırken gelir vergisi oranı %15 olarak uygulanmış ve göreve göre değişen ilave puanlar dahil edilmemiştir. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.