logo yeni

calisanlar2 copy

NİSAN'DA MEMURLARIN ALDIĞI ZAM VERGİYE GİDECEK

Aktif . Yayınlanma Ücret

memur3Nisan ayı memurların maaş zammını kaybettikleri ay olacak. Maliye Bakanlığı tarafından 2016 yılı gelir vergisi matrahının ilk diliminin 12.600 TL olarak belirlenmesi nedeniyle Nisan'dan itibaren memurların büyük bir bölümü yüzde 20'lik vergi dilimine girecek.

Bu sebeple memurların önemli bir kesiminin maaşlarında %5’e yakın düşme meydana gelirken, memurlar 2016’ da aldığı zamdan olacak.

Gelir vergisi matrahı dilimlerine göre, 12.600 liraya kadar olan gelirler için % 15, 12.600-30.000 lira arasındaki gelir için % 20 vergi uygulanıyor. Bu nedenle memurların maaşları %5 düşerken, Eylül'e kadar yasal bir düzenleme yapılmazsa asgari ücretli yüzde 20'lik vergi dilimine girecek ve maaşı 70 lira düşecek.

Memurlar geçen yıl imzalanan sözleşme sonrasında, 2016 yılı için %6+5 zam alıyorlar. Maliye Bakanlığının gelir vergisi matrahlarını artırmada cimri davranması her yıl memurların daha erken üst vergi dilimine girmesine neden oluyor.

Hangi memurların maaşlarının ne kadar düşeceğine ilişkin ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.