logo yeni

calisanlar2 copy

KAÇ ÇOCUK İÇİN AİLE YARDIMI VE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ ALINABİLİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

aileBazı şartların varlığı halinde, çocuklarından dolayı Devlet memurlarına her ay aylıklarıyla birlikte aile yardımı ödenmekte ve aylıklarından kesilen gelir vergisinden indirilen Asgari Geçim İndiriminin tutarı yükselmektedir.

Aile yardımı ödeneği ve asgari geçim indirimi miktarlarını etkilemesi nedeniyle, çocuk unsurunun Devlet memurlarının aylık net maaş miktarlarını olan etkisi çocukların sayısına göre değişmektedir.

Çocuktan dolayı ödenen aile yardımı

Devlet memurları; öz, üvey veya evlat edinmiş olduğu çocuklarından dolayı, bazı şartların varlığı halinde aile yardımı alabilmektedir.

Çocuk sayısı, aile yardımının ödenmesi bakımından herhangi bir sınırlamaya tabi değildir. Çocuk sayısı ne kadar olursa olsun, aile yardımı ödenebilecek şartları taşıyor olmaları durumunda her çocuk için memur aile yardımı alabilir.

72 aylık ve daha küçük olan çocuklar için ödenecek aile yardımının miktarı, daha büyük olan çocuklar için ödenecek miktarın iki katı olmaktadır. Bu şekilde ödemede de, çocuk sayısı bakımından herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

2016 yılının ilk altı ayı için geçerli olan belirlemelere göre, aile yardımı ödenebilecek nitelikteki çocuklardan;

-72 ay ve daha küçük olan her bir çocuk için 44,40 TL,

-72 aydan büyük her bir çocuk için 24,20 TL

tutarında, memura her ay aile yardımı ödenir.

Aile yardımı ve yararlanma usulü konulu haberimiz için tıklayınız…

Çocuktan dolayı asgari geçim indirimi

Çalışanlar, çocuklarından dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmakta, bu indirimin miktarı ne kadar fazla ise ilgili personelin net maaşı da o kadar artmaktadır.

Devlet memurları, birlikte oturdukları veya baktıkları (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlar dahil) çocuklardan dolayı, bazı şartların varlığı halinde asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedirler.

Çocuk sayısı, asgari geçim indirimi uygulaması bakımından sınırlamaya tabidir. Çünkü, Gelir Vergisi Kanununa göre; çalışanın kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, ilk iki çocuk için %7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için %5 oranı esas alınarak asgari geçim indirimi miktarları belirlenmekte olup, asgari geçim indirimi en çok asgari ücretten kesilen gelir vergisi (%15) tutarı kadar olmaktadır.

Bu itibarla, Asgari Geçim İndirimi miktarının asgari ücretten kesilen gelir vergisi miktarını aşamayacak olması, indirim kapsamında değerlendirilecek çocuk sayısının da sınırlanması anlamına geliyor.

2016 yılı için geçerli olan belirlemelere göre;

-Eşinden dolayı asgari geçim indirimi uygulanan memur en çok 3 çocuk için (1. Çocuk 18,53 TL; 2. Çocuk 18,53 TL; 3. Çocuk 24,70 TL olmak üzere, aylık en çok 61 76 TL),

-Eşinden dolayı asgari geçim indirimi uygulanmayan memur ise en çok 5 çocuk için (1. Çocuk 18,53 TL; 2. Çocuk 18,53 TL; 3. Çocuk 24,70 TL; 4. Çocuk 12,35 TL; 5. Çocuk 12,35 TL olmak üzere, aylık en çok 86,46 TL)

asgari geçim indiriminden yararlanabilecektir.

Asgari geçim indiriminin güncel tutarları için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.