logo yeni

calisanlar2 copy

AYNI KURUMDA DOLU KADROYA VEKÂLET EDENE ÜCRET ÖDENİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

ikinci gorev 2Görevlerinden çeşitli nedenlerle geçici olarak ayrılmış olan Devlet memurlarının yerine aynı kurumun personelinin vekâleten görevlendirilmesi durumunda, bu görevlendirmeden dolayı vekil memura ödeme yapılması bazı hallerde mümkün olabilmektedir.

Memurların görevlerinden geçici olarak ayrılması

Devlet memurlarının; yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, refakat izni, aylıksız izin, geçici görev, vekâlet görevi, mehil müddeti, görevden uzaklaştırma, gözaltına alınma, tutuklanma, hizmetiçi eğitim, kurs veya seminere katılma gibi nedenlerle görevlerinden geçici olarak ayrıldıkları durumlar da olmaktadır.

Görevinden geçici olarak ayrılmış olan memurların yerine kurum içinden veya diğer kurumlardan ya da açıktan görevlendirme yapılabilmektedir.

Bu yazımızda, görevlerinden geçici süreli olarak ayrılan memurların yerine aynı kurumdan vekâleten görevlendirileceklere, bu görevlendirme nedeniyle yapılabilecek ödemelerden söz edeceğiz.

Vekalet aylığı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan hükümlere göre;

-Bir göreve kurum içinden vekalet eden memura vekalet aylığı ödenebilmesi için, bu memurun vekalet edeceği kadroya asaleten atanma şartlarını taşıyor olması gerekir.

-Geçici olarak ayrılan memurun yerine kurum içinden görevlendirilen memura, ancak vekâlet görevinin 3 aydan fazla olan süreleri için vekâlet aylığı ödenir.

-İlkokul öğretmenliği ile veznedarlık ve saymanlık kadrolarına kurum içinden vekaleten atananlara, göreve başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı ödenir.

-Vekâleten atanan memurlara, vekâlet ettikleri görevin kadro derecesinin birinci kademesi aylığını üçte biri vekalet aylığı olarak ödenir.

Ek ödeme

Devlet memurlarının ek ödemelerine ilişkin belirlemelerin yer aldığı 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre;

Mehil müddeti, yıllık izin, mazeret izni, hastalık ve refakat izni, geçici görev, vekalet, görevden uzaklaştırma, hizmet içi eğitim, seminer ve kurs nedeniyle görevlerinden geçici olarak ayrılanlara vekalet edenlere, vekalet nedeniyle ek ödeme farkı ödenmemektedir.

Zam ve tazminatlar

Memurlara her ay aylıklarıyla birlikte ödenen zam ve tazminatlara ilişkin usul ve esaslar ile belirlemelerin yer aldığı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar hükümlerine göre;

Mehil müddeti, yıllık izin, mazeret izni, hastalık izni, geçici görev, vekalet, görevden uzaklaştırma, tutuklanma, gözaltına alınma, hizmetiçi eğitim, kurs veya seminer nedeniyle görevlerinden geçici olarak ayrılanlara vekalet edenlere, vekalet nedeniyle zam ve tazminat farkı ödenmemektedir.

Geçici ayrılmalar nedeniyle kurum içinden vekâlet edenlere yapılacak ödeme

Devlet memurlarının geçici olarak görevlerinden ayrılmış olduğu hallerde, yerlerine kurum içinden usulüne uygun şekilde vekâleten atanan memurlara;

*Vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, vekâlet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademe aylığının (ek gösterge dahil) üçte biri kadar “vekâlet aylığı” verileceği (kurum içinden ilkokul öğretmeni, veznedar ve sayman olarak vekâleten atanmış olanlara göreve başlama tarihinden itibaren)

*Vekâlet görevinden dolayı “ek ödeme” yapılmayacağı,

*Vekalet edilen görevden dolayı “zam ve tazminat” ödenmeyeceği

anlaşılmaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.