logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ MEMURLAR YEMEK SERVİSİNDEN YARARLANIRKEN ÜCRET ÖDEMEZ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

yemek657 sayılı Devlet Memurları Kanun ve buna dayanılarak yürürlüğe konulan Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinde, Devlet memurlarına yapılacak yiyecek yardımına ilişkin hükümlere de yer verilmiştir.

Yemek yardımı

Haftalık çalışma süresi 40 saati aşmayan yerlerde öğle yemeği olarak verilen yemek yardımı, günün 24 saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışanlara ise görevlerinin diğer yemek saatlerinde de devam etmesi halinde üç öğüne kadar verilebilir.

Yemek verme şeklinde yapılan yiyecek yardımının gerektirdiği giderler, yemek maliyetlerinin yarısını aşmamak üzere, yardımdan yararlanabilecek personel sayısına göre kurum bütçelerine konulacak ödeneklerle karşılanır.

Yemek bedelinin kurumlar tarafından karşılanamayan kısmı yemek yiyen personelden alınır. Öğle yemeği servisinden faydalanacaklardan 2016 yılında alınacak yemek bedelleri için tıklayınız …

Yemek servisi için gerekli bina, tesis ve demirbaş eşya kurumlarca sağlanır ve bunlardan dolayı personelden ücret alınmaz.

Yemek servisinden ücretsiz yararlananlar

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve yiyecek yardımı kapsamında bulunan personelden;

-Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personel (sözleşmeli personel dâhil), il sağlık müdürlüklerinin yemek servislerinden veya il sağlık müdürlüklerince belirlenen Sağlık Bakanlığına bağlı yataklı tedavi kurumlarının yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanırlar.

-Yataklı tedavi kurumlarında (üniversitelerin yataklı tedavi kurumları dâhil) ve yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapanlar, hastalar ve sosyal hizmet alanlar için oluşturulmuş yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanırlar.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.