logo yeni

calisanlar2 copy

BAZI KAMU GÖREVLİLERİ NET 9.237 TL MAAŞ ALACAK ŞEKİLDE GÖREVLENDİRİLEBİLİR

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel 8Uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye’de bulunan merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilen kamu görevlilerine, kurumları tarafından yapılacak ödemenin aylık tutarı 2016 yılının ilk altı ayında en az net 9.237 TL olmaktadır.

Stajyer memur olarak görevlendirilebilecek kamu görevlileri

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde görev yapan kamu görevlileri, Dışişleri Bakanlığınca bildirilecek uluslararası kurum ve kuruluşların Türkiye’de yerleşik bulunan merkez veya temsilciliklerinde stajyer memur olarak görevlendirilebiliyor.

Stajyer memur olarak görevlendirme süresi 2 yıla kadar olabilir. Gerek görülmesi durumunda bu süre bir katına kadar da uzatılabilir.

Stajyer memur olacak kamu görevlilerinin;

- Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birinden (A) düzeyinde puan almaları veya dil yeterliği bakımından buna denkliği kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olmaları gerekir.

-Görevlendirmesinin, ilgili oldukları Bakanın onayı ile yapılması gerekir.

-Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınmak suretiyle Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile kurumlar itibariyle her yıl belirlenen yurt dışına gönderilecek personel sayısı kontenjan dahilinde görevlendirilmeleri gerekir.

Stajyer memurların mali hakları ve yükümlülükleri

Bu şekilde görevlendirilenler, mali ve sosyal haklarını kurumlarından almaya devam ederler.

Stajyer memurlara, mali ve sosyal haklar kapsamında bir ayda yapılan toplam ödeme tutarı ile 104.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunan tutar arasındaki fark, herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın kurumlarınca ayrıca her ay ödenir.

Buna göre, stajyer memur olarak görevlendirilenlere, 2016 yılı ilk altı ayında yapılacak ödemelerin aylık net tutarı en az 9.237 TL olacak.

Bu personelin görevlendirmesinin, kamu kurumunda görev yaptıkları memuriyet mahalli dışına yapılması durumunda, ilk gidişleri ve kurumlarına dönüşleri için 6245 sayılı Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca sürekli görev harcırahı ödenir.

Stajyer memur olarak görevlendirilenler, bu görev sürelerinin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlüdürler. Bu şekilde görevlendirilenlerden, Yüklenme Senedi ile Muteber İmzalı Müteselsil Kefalet Senedi alınır.

Görevlendirme sürelerinin bitiminde görevlerine başlamayanlar çekilmiş sayılırlar. Bu suretle çekilmiş sayılanlar aylık ve yol giderleri de dahil olmak üzere kendilerine kurumlarca yapılmış bulunan bütün masrafları iki kat olarak öderler.

Görevlerine başlayıp da yükümlü bulundukları mecburi hizmetini bitirmeden ayrılanlar veya bir ceza sebebiyle memurluktan çıkarılanlar, mecburi hizmetlerinin eksik kalan kısmı ile orantılı miktarı iki kat olarak öderler.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.