logo yeni

calisanlar2 copy

YÖK KARARI SONRASI PSİKOLOGLARIN KAYIPLARI NE KADAR OLACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

yokYükseköğretim Yürütme Kurulu, 24/02/2016 tarihli toplantısında üniversitelerin Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunlarının Psikolog unvanını kullanabileceklerine ancak sağlık bilimleri lisansiyeri sayılmayacaklarına karar verdi.

Bu karar, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Psikolog unvanlı kadrolarda görev yapan Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunu Devlet memurlarının aylık ücret ve emeklilik hakları bakımından bazı kayıplar yaşamasına neden olacak.

YÖK Kararı için tıklayınız …

1990 yılında YÖK tarafından verilen kararla sağlık bilimleri lisansiyeri kabul edilen Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunları;

-Memuriyet giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden hizmete alınıyorlardı. YÖK’ün yeni kararı sonrası 1 dereceden yararlanmaları mümkün olmayacak.

-Haklarında, Psikolog unvanlı 1 inci derece kadroda 3000 ek gösterge uygulanıyordu. YÖK’ün yeni kararı sonrası, 1 inci derece Psikolog kadrosunda haklarında 2200 ek gösterge uygulanacak.

-Sağlık bilimleri lisansiyeri sayılmamaları, söz konusu Psikologların yararlanacağı döner sermaye ödemelerinin miktarının da azalması sonucunu doğuracak.

-YÖK’ün görüş değişikliği ile ek göstergelerin azalması, ilgili personelin emeklilik haklarını da olumsuz etkileyecek.

YÖK’ün yeni Kararı ilgili personeli nasıl etkileyecek?

Memuriyete sağlık bilimleri lisansiyerlerine göre daha geriden başlayacak olan Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunları, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Psikolog unvanlı kadrolarda YÖK’ün 24/02/2016 tarihli Kararı öncesine göre maaş ve emeklilik hakların bakımından kayıplar yaşayacak.

30 yıl hizmeti olan ve 1 inci derece Psikolog unvanlı kadroda 1/ 4 kazanılmış hak aylığı ile görev yapan Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü mezunu bir memurun, YÖK’ün 24/02/2016 tarihli kararı öncesi ve sonrası maaş ve emeklilik durumu şöyle olacak:

Psikolog Aylık Net Maaş* Emekli Aylığı Emekli İkramiyesi
Sağlık bilimleri lisansiyeri sayılan 3.134 TL 2.123 TL 76.547 TL
Sağlık bilimleri lisansiyeri sayılmayan 3.084 TL 2.064 TL 74.415 TL
Fark 50 TL 59 TL 2.132 TL

*Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (veya eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır. Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir. Çalışılan yerlerden kaynaklı ek tazminat ve yan ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır. Toplu sözleşme ikramiyesi ve sendika aidatı hesaplamaya dahil edilmemiştir. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.