logo yeni

calisanlar2 copy

ÖZEL HİZMET VE BENZERİ TAZMİNATLARIN ARTMASI EMEKLİLİK HAKLARINI NASIL ETKİLER?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas12657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre ücret alanların maaş miktarının önemli bir kısmını oluşturan tazminatlardaki değişmenin emeklilik haklarına etkisi, ilgililerin memuriyete başlama tarihlerine göre değişmektedir.

Devlet memurlarının yararlandıkları tazminatların oran ve türünde zaman içerisinde değişiklikler olabilmekte ve bu değişikliklerin emeklilik haklarını nasıl etkileyeceği ilgili personel tarafından merak edilebilmektedir.

657 sayılı Kanun ve buna dayanılarak çıkarılan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”la belirlenmiş olan tazminatlarda, zaman içerisinde; kanun, bakanlar kurulu kararı veya toplu sözleşme hükümleriyle bazı değişiklikler yapılabilmektedir. Örneğin, emniyet personelinin yararlandığı emniyet hizmetleri tazminatı 15 Mart 2016 tarihinden geçerli olarak artırıldı.

Tazminatlar

Devlet memurlarının bulundukları hizmet sınıfı, görev unvanları ve aylık/kadro dereceleri itibariyle haklarında; Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı gibi tazminatlar uygulanmaktadır.

Öte yandan, görev yaptıkları bölge, kurum, birim, çalışma mahalli ile görevin niteliği ve benzeri kriterler esas alınarak, yukarıda sayılan asıl tazminatların yanı sıra Devlet memurlarına ek, ilave veya ayrıca tazminat ödemesi yapılması da söz konusu olabilmektedir.

Tazminatların emeklilik haklarına etkisi

Devlet memurlarının yararlandıkları asıl tazminatlar ve bu tazminatlardaki artışların, ilgililerin emeklilik haklarına (emekli maaşı ve emekli ikramiyesi) etkisi, işe giriş tarihlerine göre farklılık göstermektedir.

Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı gibi tazminatlar, 1/10/2008 tarihinden önce memuriyete girenlerin emeklilik haklarını hiçbir şekilde etkilemezken, bu tarih ve sonrasında işe giren memurların emekli haklarını ise etkilemektedir.

Öte yandan, Devlet memurlarına; bölge, kurum, birim, çalışma mahalli, görevin niteliği ve benzeri kriterler esas alınarak asıl tazminatlarının haricinde ödenen tazminatlar ise, emeklilik haklarını etkilememektedir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.