logo yeni

calisanlar2 copy

KADRO VE AYLIK DERECESİ FARKLI OLANLARIN TAZMİNATI NASIL ÖDENİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 15Devlet memurlarından bazıların görev yaptıkları unvanlardaki kadro dereceleri, kazanılmış hak aylık derecelerine göre daha geride bulunabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alan ve kadro dereceleri kazanılmış hak aylık derecelerinden geride olan Devlet memurlarının maaşı hesaplanırken, zam ve tazminat ödemeleri yönüyle farklı durumlar söz konusudur.

Kazanılmış hak aylık derecesi ve kadro derecesi

Memuriyete girenlerin kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından yükselebilecekleri derece/kademeler, 657 sayılı Kanunda ilgililerin eğitim durumları itibariyle belirlenmiştir. Bu belirlemelere göre, yükseköğrenim mezunları için herhangi bir sınırlama bulunmazken, yükseköğrenim mezunu olmayanlar için ise belli derecelerin üzerine çıkamama sınırlaması getirilmiş ve aynı zamanda sınır olarak belirlenen derecelerin bir üst derecesine yükselebilmelerine de imkan tanınmıştır.

Öte yandan, kadro derecesine ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda herhangi bir sınırlama (Emniyet Hizmetleri Sınıfındaki bazı unvanlar hariç) getirilmemiş olmasına rağmen, uygulamada bazı unvanlar için kadro derecesi sınırlamasına gidilmektedir. Örneğin; bilgisayar işletmeni unvanında en fazla 3. dereceye kadar kadro, memur unvanında en fazla 5. dereceye kadar kadro olması gibi.

Kazanılmış hak aylık derecesi ile kadro derecesi konusundaki bu belirleme ve uygulamalar, bazı unvanlardaki Devlet memurlarının kazanılmış hak aylık derecesinin altındaki derecelerdeki kadrolarda görev yapmaları sonucunu doğurmaktadır.

Kadro derecesi geride olanların zam ve tazminatları

Bulundukları unvana ilişkin en üst kadro derecesinde görev yapan Devlet memurlarının, kazanılmış hak aylık dereceleri ne kadar ilerlerse ilerlesin, aylık maaş ödemelerine ilişkin zam ve tazminat hesaplaması kadro derecelerine göre yapılmaktadır. Bu durum ise, aylık derecesi yükselen memurun, yükselmeye bağlı olarak zam ve tazminatlardan yararlanamaması sonucunu doğurmaktadır.

Kazanılmış hak aylık dereceleri kadro derecelerinin üzerinde olan Devlet memurlarının zam ve tazminatlarının nasıl ödeneceğine ilişkin olarak “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”da yer alan düzenlemelere göre;

-Kurumlarında, kazanılmış hak aylık dereceleriyle aynı derecede olan ve kendi kadro unvanlarıyla aynı adı taşıyan bir kadro unvanı bulunuyorsa, kazanılmış hak aylık derecelerine karşılık gelen yan ödeme puanları ve tazminat oranları esas alınmak suretiyle,

-Kurumlarında, kazanılmış hak aylık dereceleriyle aynı derecede olan ve kendi kadro unvanlarıyla aynı adı taşıyan bir kadro unvanı bulunmuyorsa, kadro derecelerine karşılık gelen yan ödeme puanları ve tazminat oranları esas alınmak suretiyle

aylık ücretleri hesaplanmaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.