logo yeni

calisanlar2 copy

KARİYER MESLEK PERSONELİNİN HEPSİ, HARCIRAH ÖDEMESİNDE AYNI HAKLARA SAHİP DEĞİL

Aktif . Yayınlanma Ücret

personel 2Kurumlara ait kariyer mesleklere özel bir yarışma sınavı ile giren ve belli süreli meslek içi eğitimden sonra özel yeterlik sınavı sonunda ataması yapılan personelin harcırah ödemesi, bu personelinin tamamı için aynı şekilde belirlenmemiştir.

Geçici görevle başka yere gönderilen kariyer meslek personeli (Aktüer, Denetçi, Denetmen, Kontrolör, Müfettiş ve Uzmanlar ile bunların Yardımcı ve Stajyerleri), diğer memurlar gibi geçici görev gündeliği ve konaklama bedelinden yararlanabilmektedir. Ancak teftiş, denetim ve inceleme görevi yaptıkları dönemde, kariyer meslek personelinden bazılarına daha yüksek tutarda gündelik ve konaklama bedeli ödenmektedir.

a- Gündelik miktarı:

Gündelik miktarları, kamu görevlilerinin; unvan, ek gösterge, kadro/aylık derecesi gibi hususlar esas alınarak bütçe kanunlarıyla belirlenmektedir.

Öte yandan, 6245 sayılı Kanun, kariyer meslek personelinden bazılarına (33/b maddesinde sayılanlara) teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri yaptıkları süreler için, derece veya ek göstergelerine göre belirlenmiş olan gündelikler yerine daha yüksek miktarda gündelik ödenmesine hükmetmiştir.

Ancak, bu personelin teftiş, denetim ve inceleme görevi dışında (eğitim, seminer, kurs, refakat, vs.) başka yere gönderilmesi halinde ise haklarında ek gösterge veya kadro derecelerine göre belirlenmiş olan gündelikler ödenmektedir.

Kariyer meslek personeli olmalarına rağmen 6245 sayılı Kanunda sayılmayanlar ise, hangi amaçla olursa olsun başka yere geçici görevle gönderildiklerinde, sadece derece veya ek göstergelerine göre belirlenmiş olan gündeliklerden yararlanmaktadırlar.

Harcırah Kanununun 33/b maddesinde sayılanların gündelikleri

Harcırah Kanununun 33/b maddesinde sayılan kariyer meslek personelinin; teftiş, denetim ve inceleme görevi nedeniyle başka yere gönderilmeleri durumunda, kadro derecelerine veya ek göstergelerine göre belirlenmiş olan miktar yerine ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenmiş olan gündelik miktarının belli oranları tutarında gündelik ödenmektedir.

Bu personelden;

-Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,3 katı,

-Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 1,1 katı,

-İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlara, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olanlar için belirlenen gündelik miktarının 0,9 katı

tutarında gündelik ödenmektedir.

b- Konaklama bedeli:

6245 sayılı Kanununda sayılan (33/b maddesinde sayılanlar) kariyer meslek personelinin teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri sırasında yararlandıkları konaklama bedeli, diğer personelin yararlanabileceği tutardan daha yüksek olmaktadır.

*Harcırah Kanununda sayılan kariyer meslek personeline teftiş, denetim ve inceleme gibi görevleri süresince  yararlandıkları (artırımlı) gündelik miktarının %50 fazlası tutarında konaklama bedeli de ödenir.

*Kanunda unvanları sayılmayan kariyer meslek personeli için ise derece veya ek göstergelerine göre yararlandıkları gündeliğin; görevlendirmenin ilk 10 gün için %50 artırımlı miktarı, takip eden 80 gün için %50'si, müteakip 90 gün için ise %40'ı esas alınarak ödeme yapılmaktadır. (2016 yılı Bütçe Kanununa göre).

Öte yandan, düzenleyici ve denetleyici kurumların kariyer meslek personelinin geçici görevlendirmelerinde, haklarında geçerli olan gündelik tutarının; teftiş, denetim, inceleme amacıyla yapılan görevlendirmelerde beş katı, diğer görevlendirmelerde ise dört katı kadar ve görevlendirme süresince konaklama gideri ödenebilmektedir.

2016 yılında kariyer meslek personelinin gündelik miktarı ve konaklama bedeli

AKTÜER, DENETÇİ, DENETMEN, KONTROLÖR, MÜFETTİŞ VE UZMANLAR İLE BUNLARIN YARDIMCI VE STAJYERLERİ GÜNDELİK MİKTARI BİR GECELİK KONAKLAMA BEDELİ
Harcırah Kanununun 33/b maddesinde sayılanlar
-Türkiye düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar  59,70 TL 89,55 TL
-Bölge düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar 50,51 TL 75,77 TL
-İl düzeyinde teftiş, denetim veya inceleme yetkisi olanlar 41,33 TL 62,00 TL
Harcırah Kanununda unvanları sayılmayanlar (konaklama gideri ilk 10 gün için hesaplanmıştır)
-Ek göstergeleri 3000 (dahil) - 5800 (hariç) olanlar 40,05 TL 60,08 TL
-Aylık kadro dereceleri 1-4 olanlar 35,24 TL 52,86 TL
-Diğer aylık kadro derecelerinde olanlar 34,18 TL 51,27 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.