logo yeni

calisanlar2 copy

EMNİYET PERSONELİ 15 MART MAAŞINI ZAMLI ALBİLECEK Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

polis10 Şubat 2016 tarihinde yayımlanan 6663 sayılı Kanunla, Emniyet personeline ödenen “emniyet hizmetleri tazminatı” oranları artırılırken, emniyet müdüründen daha alt unvanlarda görev yapan yükseköğrenim mezunu emniyet personelinin ek göstergeleri de yeniden belirlenmişti.

Emniyet personelinin maaşını artıran bu düzenleme, 15 Mart 2016 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe girecek olmakla birlikte, ek gösterge artışı bazı personelin net maaşına ilk ay etki etmeyecek ve tazminat artışından yararlanabilmek için de konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılması gerekecek.

Ek gösterge artışının emniyet personelinin maaşına yansıması

Emniyet müdürü unvanından daha alt unvanlarda bulunan yükseköğrenim mezunu emniyet personelinin ek göstergeleri, 15 Mart 2016 tarihinden geçerli olarak yeniden belirlendi. Ek göstergeleri artan veya ilk defa ek gösterge alan personelin 15 Mart maaşı, yeni ek göstergelere göre hesaplanacak.

Ek göstergesi değişen emniyet personelinden;

*1 Ekim 2008 tarihinden sonra memuriyete girmiş olanların 15 Mart net maaşı, ek gösterge artışına bağlı olarak bir miktar artacak.

*1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanların maaş hesaplaması yapılırken, ek gösterge artışından kaynaklı farkın tamamı emekli keseneği (%100 artış kalemi) olarak kesileceğinden, bu personelin 15 Mart net maaşı ek gösterge artışından dolayı değişmeyecek. Ek gösterge artışının maaşa net yansıması, bu personel için 15 Nisan maaşında olacak.

Tazminat artışının emniyet personelinin maaşına yansıması

Emniyet personeline ödenen emniyet hizmetleri tazminatının tavan oranları yeniden belirlendi. Tazminatın tavan oranları yaklaşık %25 artırıldı.

Tazminat oranlarını artıran Kanun hükmü 15 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olmakla birlikte, bu tazminatların ilgi personel hakkında uygulanabilmesi için ayrıca Bakanlar Kurulu Kararı çıkması gerekiyor. Bu konudaki Bakanlar Kurulu Kararı yürürlüğe girmeden, emniyet personeli tazminat artışından yararlanamayacak.

Bakanlar Kurulu, Emniyet Hizmetleri Tazminatının tavan oranlarının yeni haline göre, hangi unvan ve derecede olan personelin hangi oranda tazminat alacağını belirleyecek.

Bu çerçevede, Devlet memurları hakkında 2016 yılında uygulanması kararlaştırılan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar” eki cetvellerin emniyet hizmetleri tazminatına ilişkin bölümü, Bakanlar Kurulu tarafından yeniden düzenlenecek.

Bu konudaki Bakanlar Kurulu Kararı henüz çıkmadı. Bu Kararın 15 Mart tarihine kadar çıkmaması durumunda, emniyet personeli bu ay alacağı maaşta tazminat artışını göremeyecek.

Tazminat ve ek gösterge artışı sonrası, emniyet personelinin maaş artışındaki net miktarlar için tıklayınız...

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.