logo yeni

calisanlar2 copy

MÜHENDİS, EMEKLİLİK HAKLARI BAKIMINDAN KİMLERE DENK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

muhendis 2Emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarı bakımından önemli bir unsur olan ek gösterge, Devlet memurlarının hizmet sınıflarına, görev türlerine, kadro/aylık derecelerine ve eğitim durumlarına göre farklı rakamlarda olabilmektedir.

Devlet memurları emekli olduklarında, maaş unsurlarının tamamının emekliliğe yansımamasından dolayı, çalışırken almakta oldukları aylık maaş miktarının çok altında emekli maaşı alma durumuyla karşılaşmaktadırlar.

Emekli olduklarında, çalışırken almakta oldukları aylık maaş miktarının çok altında emekli maaşı alan Devlet memurları arasında, Mühendis unvanlı kadrolardan emekli olanlar da vardır.

Ek göstergesi aynı olanların emeklilik haklarının da aynı olması

Aynı ek gösterge ile aynı derece/kademe ve hizmet yılında emekli olan Devlet memurlarından, makam tazminatından yararlanmayanların tamamının (hangi unvanda olursa olsun) emeklilik hakları aynı seviyede olmaktadır.

Bu durum, 3600 ek göstergeden yararlanan Mühendis kadro unvanlı Devlet memurlarının, aynı seviyede ek göstergeden yararlanan diğer bazı unvanlardaki memurlarla, aynı miktarda emekli aylığı ve emekli ikramiyesi almaları sonucunu doğurmaktadır.

Buna göre, 1 inci derecede 3600 ek göstergeden yararlanan Devlet memurlarından; makam tazminatından yararlanmayan, emekli keseneğine esas seviyesi 1/4 olan ve 30 yıl hizmeti bulunanların 2016 yılı ilk altı ayında emekli olmaları durumunda alabilecekleri emekli aylığı ve emekli ikramiyesi miktarı şöyle olacak.

Derece Kademe Ek Gösterge Hizmet Yılı Emekli Aylığı Emekli İkramiyesi
1/4 3600 30 2.588 TL 93.333 TL

Emeklilik bakımından Mühendis ile aynı haklara sahip olan bazı unvanlar

1 inci derece kadroda görev yapan Devlet memurlarından, aynı şartlarda emekli olduklarında Mühendis kadrosundakilerle aynı miktarda emekli aylığı ve emekli ikramiyesi alacak olanlardan bazıları şunlar.

Emeklilik bakımından Mühendis ile aynı haklara sahip bazı unvanlar
Uzman Tabip Tabip Diş Hekimi
Veteriner Hekim Eczacı Biyolog
Yüksek Mimar Mimar Bölge Plancısı
Şehir Plancısı 1. Sınıf Emniyet Müdürü (il emniyet müdürü olmayanlar) Bakanlık Müşaviri (ek göstergesi 3600 olup makam tazminatından yararlanmayan)

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.