logo yeni

calisanlar2 copy

AÇIK ALANLARDA ÇALIŞAN HANGİ MEMURLAR NE KADAR TAZMİNAT ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas2Arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışan Devlet memurlarından bazılarına, çalıştıkları günler esas alınarak tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Bu tazminatın, hangi görevlerde bulunan Devlet memurlarına hangi miktarlarda ödeneceği hususu, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Kararda belirtilmiştir.

Tazminattan yararlanabilecek olanlar

Açık alanlarda çalışmalarından dolayı ilave özel hizmet tazminatı ödemesi, sadece Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlara yapılır. Açık alanlarda çalışmakla birlikte, kadroları Teknik Hizmetler Sınıfında olmayan Devlet memurlarına ise bu tazminat ödenmez.

Bu tazminat, Teknik Hizmetler Sınıfı personelinden; arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışanlara (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil) ödenebilir.

Tazminatın ödenebilmesi için, çalışılan alanın; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olması gerekir.

Bu çerçevede, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri, doğal afetler sonrası yeni yerleşim yerleri ile gayrisıhhi müesseselerin kurulacağı arazilerin yer seçimine yönelik olarak yapılan keşifler ile seçilen arazi üzerinde yürütülen alt yapı inşaatlarının her safhasının denetimi hizmetleri; açık alanlarda kurulu av tüfekleri atış sahasında yürütülen namlu testleri hizmetleri; açık pazar yerlerindeki ölçü ve ayar aletlerinin kontrollük hizmetleri; ticari taksilerin taksimetre kontrollük hizmetlerini yürüten teknik personele de bu tazminat ödenebilmektedir.

Öte yandan, faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarım işleri ise açık alan çalışması sayılmamakta ve bu çalışmalardan dolayı ek tazminat ödemesi yapılmamaktadır.

Tazminatın hesaplanması ve ödenmesi

Açık alanda çalışmalarından dolayı kimlere tazminat ödeneceği; iş programları ve çalışma yerlerinin özellikleri dikkate alınmak suretiyle, birim amirleri tarafından üçer aylık dönemler itibariyle belirlenir.

Ödenecek tazminatın bir günlük miktarı ile üç aylık en çok miktarının ne kadar olacağı, “En Yüksek Devlet Memuru Aylığı”nın belli oranları şeklinde belirlenmekte olup, tazminatın brüt tutarından sadece damga vergisi kesilmektedir. Tazminat ödemesi, açık alanlarda fiilen görev yaptıkları günler karşılığında, ilgili personele üçer aylık dönemler sonunda ödenmektedir.

2016 yılı ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre, açık alanda çalışan Teknik Hizmetler Sınıfı personeline ödenecek üçer aylık dönemler sonunda ödenecek ek özel tazminatının net tutarlarına, aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

Eğitim / Kadro

Ek Özel Hizmet Tazminatı
Günlük Net Miktar 3 Aylık Net (en çok) Miktar
-Başmühendis, Başmimar, Yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, bölge plancısı ve şehir plancısı, jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, matematikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi, teknik öğretmen olanlar 25,31 TL 843,16 TL
-Yukarıda sayılanlar dışındaki, mesleki teknik yükseköğrenimliler 16,88 TL 337,50 TL
-Lise dengi mesleki teknik öğrenim görenler (lise üzerine en az 2 yıl mesleki teknik kurs görenler dahil) 10,13 TL 202,50 TL

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.