logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURUN EK ÖDEME VE TAZMİNAT ORANI HESABI NASIL YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas7Aylık ücretleri 657 sayılı Kanuna göre ödenen Devlet memurlarına, aylık maaşlarıyla birlikte belli oranlarda tazminat ve ek ödeme de ödenmektedir.

Tazminat ve ek ödemenin ödenmesinde esas alınan oranlar, her memur için farklı olabilmekle birlikte, bu oranlar en yüksek devlet memuru aylığının oranları şeklinde uygulanmaktadır.

Ek ödeme

Aynı veya benzer kadro ve görevlerde bulunan kamu görevlileri arasında ücret dengesi sağlamak amacıyla, 15.01.2012 tarihinden geçerli olarak uygulamaya konulan ek ödeme düzenlemesinde, en yüksek Devlet memuru aylığının belli bir oranları esas alınarak memurlara ödeme yapılmaktadır.

Devlet memurları hakkında geçerli olan ek ödeme oranları; hizmet sınıflarına, kadro/görev unvanlarına ve aylık derecelerine göre farklı oranlar şeklinde belirlenmiştir.

Ek ödemenin brüt miktarı; en yüksek Devlet memuru aylığının, ilgili memur için geçerli olan ek ödeme oranı kadar olmaktadır.

En yüksek Devlet memuru aylığı : (Gösterge + Ek gösterge) X Aylık Katsayısı

2016 yılı ilk altı ayında en yüksek Devlet memuru aylığı: {(1500+8000) X 0,088817}= 843,76 TL

Ek ödemenin aylık brüt miktarı = (843,76 TL X Ek Ödeme Oranı / 100)

Tazminat

Yürüttükleri görevin önem ve sorumluluğu ile niteliğine, görev yerlerinin özelliğine, hizmet sürelerine, kadro unvan ve dereceleri ile eğitim seviyelerine göre, en yüksek Devlet memuru aylığının brüt tutarının belli oranları, Devlet memurlarına aylık maaşlarıyla birlikte tazminat olarak ödenmektedir.

Tazminat ödemeleri kapsamında;

-Genel İdare Hizmetleri, Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Avukatlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapan personel ile Milli İstihbarat Teşkilatı fiili kadrosuna dahil personele Özel Hizmet Tazminatı,

-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlara Eğitim Öğretim Tazminatı,

-İl müftü yardımcısı, ilçe müftüsü, eğitim görevlisi ile Din Hizmetleri Sınıfına dahil diğer kadrolarda bulan personele Din Hizmetleri Tazminatı,

-Emniyet Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlar ile Çarşı ve Mahalle Bekçilerine Emniyet Hizmetleri Tazminatı,

-Mülki İdare Amirliği Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlara Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı,

-Yüksek Mahkemeler, Yüksek Seçim Kurulu, Sayıştay, İl ve İlçe Seçim Kurulları, Adli, İdari, Askeri Yargıda (ceza infaz kurumları ve icra müdürlükleri personeli dahil) görevli memurlara Adalet Hizmetleri Tazminatı,

-Yukarıda sayılan tazminatlardan yararlanmayanlara ise Diğer Tazminatlar başlığı altında

tazminat ödemesi yapılır.

Devlet memurları hakkında geçerli olan tazminat oranları; hizmet sınıflarına, kadro/görev unvanlarına ve kadro/aylık derecelerine göre farklı oranlar şeklinde belirlenmiştir.

Tazminatın brüt miktarı; en yüksek Devlet memuru aylığının, ilgili memur için geçerli olan tazminat oranı kadar olmaktadır.

En yüksek Devlet memuru aylığı : (Gösterge + Ek gösterge) X Aylık Katsayısı

2016 yılı ilk altı ayında en yüksek Devlet memuru aylığı: {(1500+8000) X 0,088817}= 843,76 TL

Tazminatın aylık brüt miktarı = (843,76 TL X Ek Ödeme Oranı / 100)

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.