logo yeni

calisanlar2 copy

TABAN AYLIK, HER MEMURUN NET MAAŞINA AYNI MİKTARDA YANSIMIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas24Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu göre alanlara; görev yaptıkları kurum, hizmet sınıfı, kadro unvanı, eğitim türü ve seviyesi, hizmet süresi, derece ve kademesi, özel bilgi ve yeteneği, eş ve çocuk durumu gibi yönlerine bakılmaksızın, brüt miktarı aynı olan tutarda taban aylık ödenmektedir.

Her memur için brüt miktarı aynı olan Taban Aylık; taban aylık gösterge rakamının taban aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle belirlenmektedir. Ancak, taban aylık üzerinden kesilen emekli keseneği/sosyal güvenlik primi oranlarının farklı olması ve gelir vergisi oranlarının değişiyor olması, taban aylığın net miktarının her memur için aynı olmaması sonucunu doğurmaktadır.

Taban aylık

Taban aylık göstergesinin, o dönem içerisinde geçerli olan taban aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutar, brüt taban aylık miktarını vermektedir.

Taban aylık gösterge rakamı 1000 olarak belirlenmiş olmakla birlikte, bu rakamı 3 katına kadar artırma konusunda Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir.

Taban Aylık Katsayısı ise, memur maaşlarına zam yapılırken diğer katsayılarla birlikte (aylık katsayısı, yan ödeme katsayısı) aynı oranda artırılmaktadır. Ancak bazen sadece taban aylıkta artışa gidilmek suretiyle “seyyanen zam” yapılması durumu da söz konusu olabilmektedir.

Taban aylıktan yapılan kesintiler

Brüt taban aylık miktarı üzerinden;

-İlgili memurun göreve başlama tarihine göre, %16 oranında emekli keseneği veya %14 oranında sosyal güvenlik kesintisi,

-İlgili memurun o aya kadar olan dönemdeki yıllık gelir vergisi matrahına göre değişebilen oranlarda gelir vergisi kesintisi,

-Binde 759 oranında damga vergisi kesintisi

yapılmaktadır.

Aylık net maaşa etkisi

2016 yılının ilk altı aylık döneminde geçerli olan taban aylık katsayısı “1,390277” olduğundan, göreve başlama tarihlerine göre memurların yararlandığı taban aylığın net miktarı %15 gelir vergisi diliminde şu şekilde olmaktadır.

Unsurlar 1.10.2008 öncesi işe giren 1.10.2008 sonrası işe giren
Brüt Taban Aylık 1.390,28 TL 1.390,28 TL
Emekli/SGK kesintisi 222,44 TL 194,64 TL
Gelir Vergisi 175,17 TL 179,35 TL
Damga Vergisi 10,55 TL 10,55 TL
Net Taban Aylık 982,11 TL 1.005,74 TL

Aylıklarını farklı ücret düzenlemelerine göre alan Devlet memurlarının maaş hesabına taban aylık dahil edilmemektedir. Bu memurların maaş hesaplaması yapılırken, sadece emekli keseneği/SGK primi hesabında taban aylık kullanılmaktadır.

Örneğin; ücret ve tazminat göstergesine göre, kurumların özel düzenlemelerine göre veya kadro karşılığı sözleşmeli olarak aylık alanların maaş hesabında, (emekli keseneği/SGK kesintisi hariç) taban aylık unsuru kullanılmamaktadır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.