logo yeni

calisanlar2 copy

25 KIDEM YILI SINIRLAMASININ KALKMASI DEVLET MEMURUNA NE SAĞLAR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 14Devlet memurlarının aylık ücret hesabında ve emekliliğe ilişkin mali haklarının hesaplanmasına esas alınan kıdem yılının en çok 25 yıl ile sınırlı tutulması, 25 yıldan fazla olan hizmet sürelerini adeta yok sayılması anlamına gelmektedir.

Emekli ikramiyesinin en çok 30 hizmet yılı esas alınarak ödenmesine ilişkin düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesiyle, emekli ikramiyesi ödemelerinde 7 Ocak 2015 tarihinden itibaren hizmet yılı sınırlaması uygulanmıyor. Ancak, benzer şekildeki bir sınırlama ise kıdem yılı bakımından halen uygulanmaktadır.

Aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenenlerin maaş miktarına etki eden bir unsur olan kıdem yılı, emekli Devlet memurlarının tamamının emekli aylık ve ikramiye miktarını az da olsa etkilemektedir.

Kıdem yılı

Memurların kazanılmış hak aylık derecelerinin / kademelerinin belirlenmesinde esas alınan hizmet sürelerinin tam yıl olan kısımları, ilgililerin kıdem yılı olarak kabul edilmektedir.

Kıdem yılı, kıdem aylığı miktarının hesaplanmasında kullanılmaktadır. Kıdem aylığı ise, memurların maaş hesabında ve emekliliğe ilişkin maaş ve ikramiye miktarının hesabında kullanılmaktadır.

Aylık ücret ve emeklilik haklarına ilişkin hesaplamalar yapılırken, en çok 25 kıdem yılı esas alınmakta ve bu süreden daha fazla olan süreler ise kıdem yılı uygulaması bakımından hiçbir anlam ifade etmemektedir.

25 yıl sınırlamasının kalması memura ne sağlar?

Devlet memuriyetinde geçen ve geçmiş sayılan hizmet süreleri (kıdem süresi) ne kadar olursa olsun;

-Aylık maaş hesabında, kıdem aylığı en çok 25 yıla göre hesaplanmaktadır.

-Emekli keseneği (SGK) primleri en çok 25 kıdem yılına göre kesilmektedir.

-Emekli aylığı ve emekli ikramiyesi hesaplanırken, en çok 25 kıdem yılına göre işlem yapılmaktadır.

Ancak, 25 yıldan daha fazla kıdem süresine sahip olan memurlar, uygulanan 25 yıl sınırlaması nedeniyle, aylık maaş ve emeklilik hakları bakımından kayıplar yaşayabilmektedirler.

Kıdem yılı uygulamasında 25 yıl sınırlamasının kalkmasının bazı memurlar üzerindeki etkilerini görebilmek amacıyla memurunyeri.com olarak yaptığımız çalışmaya aşağıda yer verilmiştir.

Çalışmada, 25 yıldan sonraki her “1” yıllık kıdem süresinin; aylık ücreti (657 sayılı Kanuna göre maaş alanlar için), emekli aylığını ve emekli ikramiyesini ne kadar etkileyeceği bilgisine yer verilmiştir. 25 yıldan fazla olan kıdem yıları toplamının tablodaki rakamlarla çarpılması halinde, 25 yıl sınırlaması nedeniyle oluşan zararın miktarı görülebilecektir.

Tablodaki rakamlar; fiili hizmet ve ikramiye süreleri 25 yıldan fazla olmakla birlikte kıdem yılı sınırlamasına takılanların, 25 yıldan fazla olan her 1 kıdem yılına karşılık yoksun kaldıkları miktarları göstermektedir. Hesaplamada, filli hizmet yılı ile ikramiye yılı sabit tutulmuştur.

25 yıl sınırı nedeniyle değerlendirilmeyen her 1 kıdem yılının etkisi*
Aylık Net Maaşa etkisi Emekli Aylığına etkisi Emekli İkramiyesine etkisi
1,25 TL 1,40 TL 46,18 TL

*2016 yılı ilk altı ayına ilişkin katsayılara göre yapılan hesaplamada Gelir Vergisi oranı %15 uygulanmıştır.

Kıdem yılı bakımından mevcut olan 25 yıl sınırlamasının kaldırılmasının, aylık maaş ve emeklilik hakları bakımından belki çok fazla etkisinin olmayacağını, ancak Devlet memurlarının 25 yıldan fazla olan hizmet sürelerinin kıymetlendirilmesine de imkan sunacağını değerlendirmekteyiz. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.