logo yeni

calisanlar2 copy

SGK’NIN HANGİ PERSONELİ NE KADAR FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ ALACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

sgkSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığının taşra teşkilatı personeli ile SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında emeklilik işlemlerini fiilen yürüten birimlerin personeli bu yıl fazla çalışma ücreti alabilecek.

Kamu görevlilerinden bazılarına, 2016 yılına ilişkin Toplu Sözleşme hükümlerine istinaden bu yıl fazla çalışma ücreti ödenecek.

SGK’da kimler fazla çalışma ücreti alabilecek?

Bakanlar Kurulu kararı çıkmasına veya herhangi bir yasal düzenleme yapılmasına gerek olmaksızın, bu yıl SGK’nın bazı personeline de fazla çalışma ücreti ödenecek.

Buna göre;

**Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının taşra teşkilatı personelinden, iş yoğunluğu diğerlerine göre daha fazla olan tapu müdürlüklerinde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personele, fazla çalışma ücreti ödenecek.

Öte yandan, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında emeklilik işlemlerinin fiilen yürütüldüğü birimlerde çalışanlar dan, iş yoğunluğu diğerlerine göre daha fazla olan birimlerde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personele fazla çalışma ücreti ödenebilecek.

**Bir personele, ayda en çok 50 saati ve yılda en çok 300 saat için fazla çalışma ücreti ödenebilecek.

**Fazla çalışma yapılan her bir saat karşılığında, personele 5,22 TL’ye kadar ücret ödenebilecek.

**Fazla çalışma ücreti ödenecek personel sayısı, SGK taşra teşkilatında görev yapan toplam personel sayısının %10’unu geçemeyecek.

**İş yoğunluğu fazla olan birimlerin belirlenmesini ve toplam fazla çalışma saat süresinin ilgili birimlere dağıtılmasını Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yapacak.

**Personele yaptırılacak fazla çalışmanın yıllık toplam süresi, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının talebi üzerine Maliye Bakanlığınca belirlenecek.

SGK’da her personel fazla çalışma ücreti alamayacak

Sosyal Güvenlik Kurumunda bu yıl sadece, taşra teşkilatındaki bazı personel ile merkez teşkilatında Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü personelinden bazıları fazla çalışma ücreti alabilecek.

Fazla çalışma ücreti ödenecek birimlerin iş yoğunluğunun belirlenmesinde hangi objektif kriterlerin kullanılacağı ve bunun nasıl mümkün olacağı ile merkez teşkilatında sadece bir Genel Müdürlüğün bazı personeline fazla çalışma ücretinden yararlanma imkanı verilmesi gibi nedenler, fazla çalışma ücreti ödemesinden kaynaklı olarak Kurum personeli arasında rahatsızlıklar oluşacağı ve çalışma barışı ile iş verimini olumsuz etkileneceği kaçınılmaz olacaktır. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.