logo yeni

calisanlar2 copy

DİL TAZMİNATI ALIYOR DENİLEN MEMUR, KAÇ TL ALIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

yabanci dil2Çeşitli personel kanunları kapsamında görev yapan kamu görevlilerine, yabancı dil bilgi seviyelerine ve yabancı dil bilgilerinden görevlerinde yararlanılıp yararlanılmama durumuna göre Yabancı Dil Tazminatı da ödenmektedir.

Yabancı Dil Tazminatı miktarlarının çok denilebilecek seviyelerde olması, bu Tazminatın kamu görevlileri tarafından fazla önemsenmemesine neden olmaktadır.

Hangi dili bilenlere tazminat ödeniyor?

Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dilleri için yabancı dil tazminatı ödenebiliyor.

Bu dillerden bilinen her bir dil için ayrı tazminat ödeniyor.

Yabancı dil bilgisi nasıl ölçülüyor?

ÖSYM; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki defa, diğer diller için ise yılda en az bir defa Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapıyor ve bu sınavda alınan puanlara göre ilgili personelin yabancı dil bilgi seviyesi belirleniyor.

Bu sınavlarda; 90-100 puan alanların (A) seviyesinde, 80-89 puan alanların (B) seviyesinde, 70-79 puan alanların (C) seviyesinde, 60-69 puan alanların (D) seviyesinde, 50-59 puan alanların ise (E) seviyesinde yabancı dil bildikleri kabul ediliyor.

(A), (B) ve (C) düzeylerinde yabancı dil bilenlerin, yabancı dil tazminatı almaları mümkün olabiliyor.

Ödenen tazminatın aylık net miktarı ne kadar?

Kamu görevlilerine ödenecek tazminatın miktarı, Yabancı Dil Tazminatı Miktarlarının Tespitine İlişkin Esaslarda belirlenen gösterge rakamlarının aylık katsayısı ile çarpımı suretiyle belirlenmekte ve bulunan tutar üzerinden sadece damga vergisi kesilmektedir.

Ödenecek tazminatın miktarı, personelin yabancı dil bilgisinden görevi sırasında yararlanılıp yararlanılmadığına göre farklı olmaktadır.

Yabancı Dil Tazminatı göstergeleri için tıklayınız …

Bu belirlemelere göre, yabancı dil bildikleri için kamu görevlilerine 2016 yılının ilk altı ayında ödenecek olan tazminatın net miktarı şöyle:

PERSONEL Yabancı Dil Tazminatının Aylık Net Miktarı
(A) Düzeyi (96-100 Puan) (A) Düzeyi (90-95 Puan) (B) Düzeyi (C) Düzeyi
-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan 105,77 TL 79,33 TL 52,89 TL 26,44 TL
-Diğer 66,11 TL 66,11 TL 44,07 TL 22,04 TL

Görevi sırasında personelin yabancı dil bilgisinden yararlanılıp yararlanılmadığı, ilgili personelin atamaya yetkili amiri tarafından verilen onayla belirlenmektedir. Ancak, hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanları ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanlar), üniversite öğretim elemanları, öğretmenler ile mütercim ve tercümanlar için ise amir onayı gerekmeden, görevlerinde yabancı dil bilgilerinden yararlanılıyor sayılmaktadırlar.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.