logo yeni

calisanlar2 copy

AYLIK DERECESİ YÜKSELİRKEN KADRO DERECESİ SABİT KALAN MEMURUN MAAŞI NASIL ÖDENİR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 16Devlet memuriyetine girenlerin kazanılmış hak aylık seviyeleri zaman içerisinde yükselirken, bulundukları kadroların derecesinin bu seviyelerin altında kaldığı durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Bulundukları unvana ait kadroların derecelerinin çeşitli sebeplerle kazanılmış hak aylık derecelerinin altında olduğu durumlarda, maaş ödemesinde hangi derecenin esas alınacağı konusunda ilgili Devlet memurlarında tereddüt oluşabilmektedir.

Derece yükselmesi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, ilgili memurların memuriyete giriş derece ve kademeleri; eğitim durumlarına, unvanlarına, hizmet sınıflarına göre farklı olabilmekte ve bazı şartları taşımaları kaydıyla ileri kademelere ve üst derecelere yükselebilmektedirler.

Kanunun 68/A maddesinde, memurların normal koşullarda derece yükselmesi yapabilmesi için;

-Üst derecelerden boş bir kadronun bulunması,

-Derecesi içinde en az 3 yıl ve bu derecenin 3 üncü kademesinde 1 yıl bulunmuş olması,

-Kadronun tahsis edildiği görev için öngörülen nitelikleri elde etmiş olması

şartlarının varlığı aranmaktadır.

Kadro olmadığı halde üst dereceye yükselme

Memurun kazanılmış hak aylık seviyesinin yükselmesi, kadro derecesinin de mutlaka yükseleceği anlamına gelmemektedir. Zira, üst derecelerde boş kadro olmaması veya ilgili memurun bulunduğu unvan için ihdas edilen kadro derecesinin belli bir dereceden yüksek olmaması gibi nedenlerle, Devlet memurları kazanılmış hak aylık derecelerinden daha düşük dereceli kadrolarda çalışmak durumunda kalabilmektedirler.

Örneğin, mevzuatta hiçbir engel bulunmamasına rağmen, bazı unvanlar için ilk dört derecede ve bazı unvanlar için ise ilk iki derecede kadro ihdas edilmemektedir.

Kadro derecesi yükselmeyenlerin aylıkları

657 sayılı Kanunda (madde:67), “Diğer şartları taşımakla birlikte üst derecelerde kadro olmadığı için derece yükselmesi yapamayan memurların kazanılmış hak aylıkları, öğrenim durumları itibariyle yükselebilecekleri dereceyi aşmamak şartıyla işgal etmekte oldukları kadroların üst derecelerine yükseltilir.” denilmiştir.

Bu çerçevede, bulundukları unvanda üst derecelerde kadro olmadığı için kadro dereceleri sabit kalan ancak kazanılmış hak aylık derece ve kademeleri ilerleyen Devlet memurların maaşları hesaplanırken, maaş unsurlarından bazıları kadro derecesine göre, bazıları ise kazanılmış hak aylık derecesine göre ödenmektedir.

**Kadro derecesine bağlı ödemeler: Devlet memurlarının kadroları sabit kaldığında, kazanılmış hak aylık seviyeleri ne kadar yükselirse yükselsin, bazı ödeme unsurları kadro derecesine bağlı olarak sabit kalacaktır. Örneğin; kadro derecesi esas alınarak ödene özel hizmet tazminatı sabit kalacaktır.

**Kazanılmış hak aylık derecesine bağlı ödemler: Devlet memurunun kadro derecesi sabit kalsa bile bazı, kazanılmış hak aylık seviyesinin yükselmesine bağlı olarak bazı ödeme unsurları artacaktır. Örneğin; gösterge, ek gösterge, ek ödeme, özel hizmet tazminatı (aylık derecesine bağlı olarak ödenenler) aylık seviyesindeki yükselmeye bağlı olarak yükselebilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.