logo yeni

calisanlar2 copy

GÖREV TAZMİNATI HER GÖREV İÇİN NEDEN ÖDENMİYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

mudurHaklarında belirlenen makam tazminatı göstergesi rakamı 7000’den az olan kamu görevlileri için görev tazminatı gösterge rakamları belirlenmiş olmakla birlikte, bu imkan her görev için tanınmamıştır.

Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve Yükseköğretim Personel Kanununa göre aylık alanlardan, makam tazminatı 7000’den az olanlar görev tazminatından da yararlanmaktadırlar. 7000 ve üzerinde makam tazminatı belirlenmiş görevlerde bulunanlar ise temsil tazminatından yararlanmaktadırlar.

Görev tazminatının makam tazminatına bağlanması, makam tazminatı olmayan görevlerde bulunanların görev tazminatından yararlanamaması sonucunu doğurmaktadır.

Öte yandan, 2001 yılında çıkarılan 631 sayılı KHK, makam tazminatı 7000’den az olanlar ile makam tazminatı olmayıp beş yıl ve daha fazla hizmeti bulunanlara görev tazminatı ödenmesine hükmetmiş, ancak bu düzenleme uygulama alanı bulamamıştı.

Görev tazminatı uygulaması

631 sayılı KHK’da yer alan “görev tazminatı” düzenlemesine istinaden, Bakanlar Kurulu 7000’den düşük makam tazminatı göstergeli görevlerde bulunanlar için görev tazminatı göstergeleri belirlerken, makam tazminatı olmayıp da 5 yıl ve daha fazla hizmet olanlar için ise görev tazminatı göstergesi belirlememişti.

Bakanlar Kurulunun bu belirlemesine karşı açılan davada, Kanun ile verilen hakların sınırlandırıldığı değerlendirmesinde bulunan Danıştay, Bakanlar Kurulu Kararını iptal etmiş ve böylelikle 631 sayılı KHK hükmünün varlığına rağmen tazminatından hiç kimse yararlanamamıştı.

2008 yılında çıkarılan 5745 sayılı Kanunla, 631 sayılı KHK’nın görev tazminatına ilişkin hükümlerinde değişiklik yapılarak makam tazminatı olmayıp da 5 yıl hizmeti bulunanlara görev tazminatı ödenmesine ilişkin hüküm yürürlükten kaldırıldı ve sadece 7000’den düşük makam tazminatı alanlara görev tazminatı ödenmesine hükmedildi.

Görev tazminatının maaşa ve emekliliğe etkisi

Görev tazminatı, ilgili personelin aylık ücret miktarını ve emekli olmaları halinde alacakları emekli aylığı miktarını etkilemektedir. Bu tazminatın emekli ikramiyesine herhangi bir etkisi ise bulunmamaktadır.

Makam Tazminatı Göstergesi Görev Tazminatı Göstergesi
6.000 olanlara 9.000+ makam tazminatı göstergesi
5.500 - 4.500 olanlara, 7.000+ makam tazminatı göstergesi
4.000 ve daha az olanlara 6.000+ makam tazminatı göstergesi

**Aylık maaşa etkisi: Görev tazminatının aylık maaşa etkisi; ilgili personel hakkında geçerli olan görev tazminatı gösterge rakamının aylık katsayıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarda olmaktadır. Görev tazminatı miktarından sadece “damga vergisi” kesilmektedir.

2016 yılı ilk altı ayında geçerli olan aylık katsayısına göre, Görev Tazminatı gösterge rakamının her “1000” puanının aylık net maaşa etkisi: 88,14 TL’dir

**Emekli maaşına etkisi: Makam tazminatı ödenmesini gerektiren görevlerde toplam en az iki yıl bulunduktan sonra emekliye ayrılanların emekli maaş hesabı, bulundukları en üst göreve ait görev tazminatı göstergesi esas alınarak yapılmaktadır.

2016 yılı ilk altı ayında geçerli olan aylık katsayısına göre, Görev Tazminatı gösterge rakamının her “1000” puanının emekli aylığına etkisi 92,37 TL’dir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.