logo yeni

calisanlar2 copy

İLAVE 1 DERECENİN MAAŞLARA ETKİSİNİN FARKLI OLMASININ NEDENLERİ

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 1515 Ocak 2016 tarihi itibariyle görevde olanlar ile o gün mesai saati bitimine kadar göreve başlayan Devlet memurlarından daha önce ilave 1 derece yükselmesinden yararlanmamış olanlar hakkında ilave 1 derece yükselmesi uygulandı. Ancak, ilave derecenin net maaşa etkisi, çeşitli nedenlerle her memur için aynı olmadı.

Toplu Sözleşme ile Maliye Bakanlığının konuya ilişkin değerlendirmelerinin birbirinden farklı algılanması, ilave derecenin farklı tarihlerde uygulanması sonucunu doğururken; göreve başlama tarihlerinin 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası olma durumu ile derece yükselmesinin etkilediği maaş unsurlarına göre net maaşların etkilenme durumu memurlara göre farklılık gösterdi.

İlave 1 derecenin uygulanma tarihi

1 derece yükselmesi bazı kurumlarda 15 Ocak, bazı kurumlarda ise 15 Şubat tarihinden geçerli olarak maaşlara yansıtıldı.

Bu durum, ilave derece verilmesine ilişkin “Toplu Sözleşme” hükmü ile Maliye Bakanlığının 2016 yılı ilk altı ayına ait “Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Genelge”de konuya ilişkin yer alan hükümlerin farklı şekillerde ifade edilmesinden kaynaklandı.

1 derece yükselmesinin maaşa yansıma şekli

Devlet memurlarından, daha önce ilave 1 derece yükselmesinden yararlanmamış olanların kazanılmış hak aylıkları ile emekli keseneklerine esas aylıkları (olanlar için) an bir üst derecenin aynı kademesine getirildi.

Haklarında 1 derece yükselmesi uygulanan memurlardan bazıları, derece yükselmesinden kaynaklı olarak bekledikleri net maaş artışını, ilk maaşında göremedi.

Bu durum, söz konusu memurların göreve başlama tarihlerinden ve derece yükselmesinin değiştirdiği maaş unsurlarından kaynaklandı. İlave derecenin memur hakkında uygulandığı ay (bazı kurumlar 15 Ocak’ta ve bazı kurumlar da 15 Şubat’ta uyguladı), derece yükselmesinden dolayı; bazı memurların net maaşı arttı, bazı memurların net maaşında değişiklik olmadı, bazı memurların net maaşına ise derece yükselmesinden kaynaklı artış kısmen yansıdı.

Öte yandan, ilave derece yükselmesinin net maaşta yarattığı artışın miktarını tam olarak 15 Mart 2016 maaşlarında görmek mümkün olabilecek.

**1 Ekim 2008 sonrasında göreve başlamış olanların net maaşına etkisi

Devlet memuriyetine 1 Ekim 2008 tarihinden sonra başlayanlar, 1 derece yükselmesinin maaşlarına yansıtıldığı ilk aydan itibaren, derece yükselmesinden kaynaklı net maaş artışından yararlandılar.

**1 Ekim 2008 öncesinde göreve başlamış olanların net maaşına etkisi

Devlet memuriyetine 1 Ekim 2008 tarihinden önce başlayanlar, 1 derece yükselmesinin maaşlarına yansıtıldığı ilk ayda, derece yükselmesinden kaynaklı net maaş artışından tam olarak yararlanamadılar. Bu durum, maaş unsurlarından emekli keseneği matrahına dahil olanlarda derece yükselmesinden kaynaklı artışın tamamının ilk ay emekli keseneği olarak kesilmesinden kaynaklandı.

İlave 1 derece yükselmesi, memurlar hakkında geçerli olan emekli keseneğine esas gösterge rakamını artırırken, bazı memurların da ek göstergesinde artışına neden oldu. Bu iki unsurdan kaynaklı maaş artışı, ilk ay net maaşa yansımadı. Bu unsurlardan kaynaklı maaş artışının tamamı emekli keseneği olarak kesildi. Bir sonraki ay ise unsurlardan kaynaklı artışın %100’ü değil %16’sı kesilecek.

Öte yandan, derece yükselmesi nedeniyle, memur hakkında uygulanan ek ödeme ile zam ve tazminatlar artmış ise bu artışlar ilk aydan itibaren net maaşlara yansıdı. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.