logo yeni

calisanlar2 copy

EMEKLİ MAAŞLARI DÜZGÜN HESAPLANSIN

Aktif . Yayınlanma Ücret

emekli4Emekli maaşları ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan, maaşların düzgün hesaplanmasını istedi.

SGK maaşları düzgün hesaplasın

Bostan, bütün emeklileri ve çalışanları doğrudan ilgilendiren bir kurumun yanlış yapma lüksü bulunmadığını belirterek, "36 yıl 5 ay hizmeti bulunan bir doçent arkadaşımız 27 Aralık 2015 tarihinden itibaren yaş haddinden emekliye sevk edildi. Kendisine Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden gönderilen yazıda 2 bin 926,45 TL aylık maaş bağlandığı bildirildi. 15 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 4 bin 501,9 TL maaşı bulunan bir doçentin emekliliğe ayrıldığında emekli maaşının bu kadar düşük olmaması gerekir. Nitekim profesörler ve birinci dereceye yükselmiş doçentler diğer akademisyenlerden farklı olarak görev yaparken aldıkları makam tazminatını emekli olduklarında da almaya devam etmektedirler. Doçent arkadaşımızın şikayeti üzerine, emekli maaş ve ikramiye hesaplama robotundan alabileceği maaşın daha fazla olması gerektiğini kendisine bildirdim. Emekli olduğu üniversiteye başvurarak kendisiyle ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilen evraklarda bir eksiklik olup olmadığını ve alabileceği emeklilik maaşının ne kadar olabileceğini hesaplatmasını istedim. Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne üniversitenin gönderdiği evraklarda bir eksiklik olmadığını, ancak kendisine bağlanan aylık emekli maaşının olması gerekenden 1040,75 TL daha düşük olduğunu üniversitenin de teyit ettiğini ve üniversite aracılığıyla gerekli düzeltmelerin yapılmasını talep ettiğini bildirdi. Ayrıca aynı üniversiteden yaş haddinden emekli olan bir yardımcı doçentin emekli maaşının da SGK tarafından eksik bağlandığını yapılan şikayet üzerine öğrendiğini ifade etti" ifadelerini kullandı.

Memurlar ve öğretmenler emekli olmak istemiyor

İstanbul İl Başkanı Bostan, memurlar ve öğretmenlerin emeklilikleri geldiği halde yaş haddine kadar emekli olmayı düşünmediklerini vurgulayarak, “Bunun en önemli nedeni emekli olduklarında maaşlarının yarı yarıya düşmesinden kaynaklanmaktadır. Emekliliği teşvik etmeden, had safhaya ulaşan işsizliği azaltmamız mümkün değildir. Gençlerimize iş bulmanın yolu emekliliği teşvikten geçtiği hatırdan çıkarılmamalıdır. Memur ve akademisyenlerimizi emekli olmaya teşvik etmenin en önemli yolu da emekli maaşlarında ve emeklilik ikramiyesi tutarında büyük bir faydası olan ek gösterge rakamlarının artırılması ve herkese makam tazminatı vermekten geçmektedir." dedi.

Ek gösterge haksızlığı

Daire başkanları, polis ve uzman erbaşların ek göstergeleri yükseltildiğini hatırlatan Bostan, "Ancak memur, şef, şube müdürü, fakülte, yüksek okul ve enstitü sekreterleri ile genel sekreter yardımcıları, öğretmen, araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi ve yardımcı doçentlerin ek göstergeleri yerinde saymaktadır. Bunun yanı sıra büyük haksızlığa maruz kalan yardımcı hizmetler sınıfında bulunan memurların ek göstergeleri bulunmamaktadır. Bir an önce yardımcı hizmetler sınıfında bulunan memurlara ek gösterge verilmelidir. Yine memurundan öğretmene, araştırma görevlisinden yardımcı doçente herkesin ek göstergeleri makul bir seviyeye çıkarılmalı ve herkese makam tazminatı ödenmelidir. Bütün bunların yanı sıra memur, öğretmen ve akademisyenler emekli olurken, emekli maaşları ve emekli tazminatları doğru hesaplanmalıdır" dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.