logo yeni

calisanlar2 copy

ZAM VE TAZMİNATLARIN ARTMASI EMEKLİLİK HAKLARINI ETKİLER Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 2Ücretlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre alanların aylık maaş miktarının önemli bir kısmını zamlar ve özelikle de tazminatlar oluşturmaktadır.

Devlet memurlarının özlük haklarında iyileştirme yapılması söz konusu olduğunda, aylık ücret unsurlarından olan zam ve tazminatlarda artış yapılması yoluna da gidilmektedir. Zam ve tazminatlarda yapılan artış ile aylık maaşları artan memurlar, bu artışın emekli maaşlarına nasıl yansıyacağını da merak etmektedirler.

Devlet memurları hakkında uygulanan zam tazminatlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve buna dayanılarak çıkarılan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar”la belirlenmiş olup, bu belirlemelerde zaman içerisinde; kanun, bakanlar kurulu kararı veya toplu sözleşmelerle çeşitli değişiklikler de yapılmaktadır.

Zamlar (yan ödemeler)

Çeşitli adlar altında ödenen yan ödemelerin (zamlar), zaman içerisinde memur maaşları içerisindeki ağırlığını ve önemini yitirmiştir.

Yan ödemeler (zamlar); iş güçlüğü zammı, iş riski zammı, mali sorumluluk zammı veya temininde güçlük zammı adı altında ödenmektedir. Devlet memurları hakkında söz konusu zamlardan sadece biri uygulanabileceği gibi, yapılan görev ve bulunulan kadroya göre birden fazla yan ödeme de uygulanabilmektedir.

Yan ödemelerdeki artışların, ilgili memurların emekli olmaları durumunda alacakları emekli maaşları üzerinde herhangi bir etkisi olmayacaktır

Tazminatlar

Devlet memurları, bulundukları hizmet sınıfı ve görev unvanlarına göre, tazminat ödemeleri kapsamında; Özel Hizmet Tazminatı, Eğitim Öğretim Tazminatı, Adalet Hizmetleri Tazminatı, Din Hizmetleri Tazminatı, Denetim Tazminatı, Emniyet Hizmetleri Tazminatı, Mülki İdare Amirliği Özel Hizmet Tazminatı gibi tazminatlardan yararlanmaktadırlar.

Bu tazminatlara yapılacak artışların emekli maaşına etkisi, ilgili memurların işe giriş tarihlerine göre farklı şekilde olacaktır. 01/10/2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanların emekli aylıkları üzerinde herhangi bir etkisi olmayan tazminat ödemeleri, bu tarih ve sonrasında işe giren memurların emekli maaşlarını ise etkileyecektir.

Öte yandan, Devlet memurlarına; bölge, kurum, birim, çalışma mahalli, görevin niteliği ve benzeri kriterlere dayalı olarak asıl tazminatlar dışında ilave, ek veya ayrıca ödenen tazminatlardaki artışlar ise, ilgililerin emekli aylıkları üzerinde etkili olmamaktadır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.