logo yeni

calisanlar2 copy

TOPLU SÖZLEŞMELERDE KARARA BAĞLANAN EK GÖSTERGE ARTIŞI NE ZAMAN YAPILACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas22013 ve 2015 yıllarında imzalanan ve kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları konusunda düzenlemeler içeren toplu sözleşmelerde ek göstergelerinin artırılması karara bağlanan kadrolara ilişkin çalışmadan henüz bir ses yok.

2013 yılında imzalanan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme”de, bazı personelin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacağı kararlaştırılmış ancak geçen sürede böyle bir çalışma yapılmamıştı.

2015 yılında imzalanan “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme”de ise, söz konusu kadro unvanlarının ek göstergelerinin 1/1/2016 tarihinden geçerli olmak üzere artırılması konusunda düzenleme yapılması kararlaştırıldı.

Ek göstergelerinin artırılması kararlaştırılanlar

2013 ve 2015 yıllarında imzalanan toplu sözleşmelerde;

-Yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı,

-Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı

kadro unvanları için geçerli olan ek göstergelerin 3600’e yükseltilmesi amacıyla çeşitli hükümlere yer verilmişti.

Yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı ve büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı kadrolarında görev yapanlar hakkında halen 3000 ek gösterge uygulanıyor.

Toplu sözleşmelerin ilgili hükümleri

**2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşme;

“Yükseköğretim kurumları kadrolarında görev yapan genel sekreter yardımcılarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacaktır.”,

“Büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının 657 sayılı Kanunun 43 üncü maddesi kapsamında ek göstergelerinin 3600 olarak düzenlenmesi konusunda yasal çalışma yapılacaktır.”

**2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşme;

“Genel idare hizmetleri sınıfına dahil üniversite daire başkanları için ilgili mevzuatında öngörülen ek gösterge rakamının, 1/1/2016 tarihinden geçerli olmak üzere üniversite genel sekreter yardımcılarının da yararlanması için düzenleme çalışması yapılacaktır.”,

“Genel idare hizmetleri sınıfına dahil büyükşehir belediyeleri daire başkanları için ilgili mevzuatına göre uygulanan ek gösterge rakamından, 1/1/2016 tarihinden geçerli olmak üzere büyükşehir belediyelerine bağlı genel müdürlüklerin daire başkanlarının da yararlanması için düzenleme yapılması yönünde çalışma yapılacaktır.”

Bazı unvanlar için ek gösterge artışı yapıldı

2013 yılında yapılan değişikliklerle; Genel Müdürlük, Başkanlık, Yargı Kuruluşları, Yüksek Öğretim Kuruluşları ve Bağlı ve İlgili Kuruluşlardaki “Daire Başkanı” ile Millî Eğitim Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliğindeki “Grup Başkanı” kadro unvanlarının ek göstergesi 3000’den 3600’e yükseltilmişti.

Bu yıl kabul edilen düzenleme ile de, Emniyet personelinden bazılarının ek göstergesi artırılırken, bazı derecelerdeki personel için ise ilk defa ek gösterge belirlendi.

Yükseköğretim kurumlarında genel sekreter yardımcısı unvanlı kadrolarda ve büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşlarda daire başkanı kadrolarında görev yapan personelin mağduriyetinin giderilmesi ve toplu sözleşme hükümlerine olan güvenin artması bakımından, yakın bir zamanda söz konusu ek gösterge düzenlemelerinin yapılması beklenmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.