logo yeni

calisanlar2 copy

BELLİ BİR SÜREDEN SONRAKİ HİZMET YILLARI MAAŞ MİKTARINI ETKİLEMİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas8657 sayılı Kanun hükümlerine göre maaş alanların hizmet süreleri (kıdem süreleri) aylık maaş miktarlarını etkilerken, hizmet süresinin 25 yıldan fazla olan kısımlarının ise maaş üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Aylıkları 657 sayılı Kanuna göre ödenen memurların maaş unsurları arasında “kıdem aylığı” da yer almaktadır.

Kıdem aylığı

Kıdem aylığının miktarı; memurların kazanılmış hak aylık seviyesinin belirlenmesinde esas alınan hizmet süreleri (memuriyette geçen ve geçmiş sayılan hizmet süreleri) tam yıl olarak toplamının, kıdem aylık göstergesi ve aylık katsayısıyla çarpımı ile belirlenmektedir.

375 sayılı KHK, kıdem aylığı göstergesini “15” olarak belirlemiş ve bunu üç katına kadar artırma konusunda Bakanlar Kuruluna yetki vermiştir. Bu çerçevede, 01.01.1995 tarihinden geçerli olarak Bakanlar Kurulu bu gösterge rakamını “20”ye yükseltmiştir.

Buna göre, “Kıdem Aylığının brüt miktarı= Kıdem Yılı X 20 X Aylık Katsayısı” şeklinde hesaplanmaktadır.

Hesaplanan brüt kıdem aylığı tutarından; gelir vergisi, damga vergisi ve emekli keseneği (sosyal güvenlik primi) kesilmektedir.

Öte yandan, 657 sayılı Kanuna göre aylık alan ve hizmet süreleri aynı alan memurların kıdem aylıklarının miktarı da aynı olmaktadır. Ancak, memuriyete giriş tarihlerinin 1.10.2008’den önce ve sonra olma durumuna göre kıdem aylığının miktarı değişmektedir.

Kıdem yılının maaş etkisi

Memuriyette geçen ve geçmiş sayılan hizmet sürelerinin tamamı kıdem aylığı süresinin hesabında değerlendirilmekte, ancak bu sürelerin en çok 25 yılı kıdem aylığı hesabında kullanılmaktadır.

Kıdem yılının artması kıdem aylığını ve dolayısıyla aylık maaşı artırırken, 25 kıdem yılından sonraki memuriyet süreleri kıdem aylığını ve aylık maaş miktarını etkilememektedir. Örneğin, 25 yıl hizmeti olan memur ile 45 yıl hizmeti olan memurun kıdem aylık miktarı aynı olmaktadır.

Kıdem süresindeki 1 yıllık artışın memurun maaşını ne kadar etkilediği ve bu etkinin 1.10.2008 öncesi ve sonrası göreve başlayanlar bakımından nasıl olduğu, (2016 yılı ilk altı ayına ilişkin belirlemeler ve %15 gelir vergisi oranına göre) aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

KIDEM  YILI Aylık Maaşa Net Etkisi
1/10/2008 öncesi işe girenler 1/10/2008 ve sonrası işe girenler
1 yıllık kıdemin maaşa etkisi 1,26 TL 1,28 TL
Her 1 kıdem yılının maaşa etkisi 1,26 TL 1,28 TL
25 yıllık kıdemin maaşa etkisi 31,37 TL 32,12 TL
45 yıllık kıdemin maaşa etkisi 31,37 TL 32,12 TL

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.