logo yeni

calisanlar2 copy

BU YIL MALİYE PERSONELİ FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİNİ NASIL ALACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

fazla calismaMaliye Bakanlığında, 2016 yılı içerisinde fazla çalışma yaptırılacak personelden bazılarına, yapacakları fazla çalışma sürelerinin bir kısmı için fazla çalışma ücreti ödenecek.

2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşme hükümleri gereği, bazı kurumların personeline yaptırılacak fazla çalımalar karşılığı ücret ödenebilmesi için Bakanlar Kurulu kararı alınmasına gerek bulunmuyor. Bu belirlemeye göre, 2016 ve 2017 yıllarında Bakanlar Kurulu Kararı olmadan Maliye Bakanlığının bazı personeli de fazla çalışma ücreti alabilecek.

Maliye Bakanlığında hangi kimler fazla çalışma ücreti alabilecek

2014 ve 2015 yıllarında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararlarına istinaden, 2/B arazilerinin satış ve iade işlemleriyle ilgili konularda fazla çalışma yaptırılan Maliye Bakanlığı personeline kısa süreler için de olsa fazla çalışma ücreti ödenmişti.

2016 yılı için Bakanlar Kurulundan benzer bir karar çıkıp çıkmayacağı şimdiden bilinmemekle birlikte, herhangi bir karara gerek olmadan Maliye Bakanlığında bazı personel bu yıl fazla çalışma ücreti alabilecek.

Toplu Sözleşme hükümlerine istinaden 2016 yılında Maliye Bakanlığı personeline fazla çalışma ücreti ödemesi şöyle yapılacak:

-Sadece, iş yoğunluğu diğerlerine göre daha fazla olan vergi dairesi müdürlüklerinde görev yapan memurlar ile sözleşmeli personele fazla çalışma ücreti ödenecek.

-Fazla çalışma ücreti ödenecek personel sayısı, vergi dairesi müdürlüklerinde görev yapan toplam personel sayısının %10’unu geçemeyecek.

-İş yoğunluğu fazla olan vergi dairesi müdürlüklerini belirlenmesini ve toplam fazla çalışma saat süresinin ilgili müdürlüklere dağıtılmasını Maliye Bakanlığı yapacak.

-Bir personele, ayda en çok 50 saat ve yılda en çok 300 saat için fazla çalışma ücreti ödenecek.

-Fazla çalışma yapılan her bir sata karşılığında 5,22 TL’ye kadar ücret ödenebilecek.

Diğer birimlerin personeli yararlanamayacak

Maliye Bakanlığının taşra teşkilatında sadece Gelir İdaresi Başkanlığının birimleri bulunmamasına rağmen, taşra teşkilatında görev yapan diğer birimlerin personeli fazla çalışma ücretinden yararlanamayacak.

Maliye Bakanlığında; Muhakemat Genel Müdürlüğü, Muhasebat Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü personeli de taşra teşkilatında görev yapmakta ve bu personelin görev yaptığı birimlerde de sıklıkla “belirli bir sürede bitirilmesi gereken zorunlu ve istisnai” işler görülmektedir.

Ancak, sadece Gelir İdaresi Başkanlığı taşra personeline fazla çalışma ücreti ödenmesinin, Maliye Bakanlığı taşra teşkilatında vergi dairesi müdürlükleri dışındaki birimlerde görev yapan personelde rahatsızlık yaratmasının ve çalışma barışı ile iş veriminin olumsuz etkilemesinin kaçınılmaz olacağını değerlendirmekteyiz.

Vergi dairelerindeki personelin fazla çalışma usul ve esasları için tıklayınız … 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.