logo yeni

calisanlar2 copy

HANGİ ÇOCUKLARDAN DOLAYI ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDEN YARARLANILIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

cocukÇalışanların aylıklarından kesilen gelir vergisinden, eş ve çocuk durumları itibariyle değişen tutarlarda “asgari geçim indirimi” yapılmakta ve bu durum ilgililerin aylık net maaşında artışa neden olmaktadır.

Çocuk nedeniyle asgari geçim indiriminden yararlanmada, çocukların bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Öte yandan, eşinden dolayı asgari geçim indirimi uygulananlar en çok 3 çocuk için, uygulanmayanlar ise en çok 5 çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedirler.

Çocuklardan dolayı asgari geçim indirimi

Çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanabilmek için çocukların bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Kendi hesabına ticaret yapmayan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan çocuklardan;

-18 yaşını doldurmamış olanlar,

-Öğrenimlerine devam eden erkek (bekar) çocuklardan 25 yaşını doldurmamış olanlar,

için asgari geçim indiriminden yararlanılabilir.

Anne ve babasını kaybetmiş torunlar da yukarıda sayılan kapsamda değerlendirilir.

Çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya ilişkin bazı hususlar

Öğrenim yapan çocukların tatil devresinde çalışıyor olması, bu çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

Çocukların yetim aylığı alıyor olması, bu çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

Çocukların Devlet tarafından okutuluyor olması veya eğitim bursu alıyor olması, çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

İlgili personel tarafından geçimi sağlanan çocuğun üvey olması, çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanmaya engel teşkil etmez.

Eşlerin ikisinin de çalışıyor olması halinde, çocuk için asgari geçim indirimi baba hakkında uygulanır. (ancak, baba hakkında çocuktan dolayı asgari geçim indirimi uygulanmadığına dair alınacak belgenin annenin kurumuna ibraz edilmesi durumunda, annenin bu çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanabileceğini düşünmekteyiz.)

Boşanma veya ayrılık hallinde, çocuğun nafakasını sağlayan taraf asgari geçim indiriminden yararlanır. Çocuğun bırakıldığı eş çalışmıyorsa, çalışan diğer eşin çocuk için asgari geçim indiriminden yararlanması mümkündür.

Çocuk için asgari geçim indirimi tutarları

Asgarî Geçim İndirimi tutarları; takvim yılı başında geçerli olan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının belli oranları şeklinde belirlenmekte olup, 2016 yılında uygulanacak Asgari Geçim İndiriminin en yüksek tutarı ise 209,99 TL’dir.

2016 yılı için geçerli olan belirlemelere göre;

-1. çocuk için; 18,52 TL

-2. çocuk için; 18,52 TL

-3. çocuk için; 24,72 TL

olmak üzere, 3 çocuk nedeniyle toplam en çok 61,76 TL tutarında asgari geçim indiriminden yararlanılabilecektir. Ayrıca, ilgili personelin eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmıyor olması durumunda;

-4. çocuk için; 12,35 TL

-5. çocuk için; 12,35 TL

olmak üzere, 5 çocuk nedeniyle toplam en çok 86,46 TL tutarında asgari geçim indiriminden yararlanılabilecektir.

Güncel AGİ tutarları için tıklayınız ... 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.