logo yeni

calisanlar2 copy

EĞİTİM DURUMUNDAKİ DEĞİŞME MEMURUN EK ÖDEMESİNİ DEĞİŞTİRİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Ücret

egitim4375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen madde (ek 8. Madde) ile 15 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanan ek ödeme düzenlemesi, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranlarının esas alınması suretiyle, kapsamdaki kamu görevlilerine her ay maaşlarıyla birlikte ek ödeme yapılmasının öngörüyor.

Kamu görevlilerinin hangilerine hangi oranda ek ödeme yapılacağı, 375 sayılı KHK eki I Sayılı Ek Ödeme Oranları Cetvelinde belirlenmiştir.

Ek ödemeden yararlananlar

Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre alanlar; 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye ekli (II) sayılı Cetvele dahil pozisyonlarda istihdam edilen sözleşmeli personel; subay, sözleşmeli subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, sözleşmeli subay ve astsubay adayları ile uzman jandarma ve uzman erbaşlar ek ödemeden yararlanabiliyor.

Ek ödemenin hesaplanması

Kamu görevlilerine yapılacak ek ödemenin miktarı, haklarında geçerli olan ek ödeme oranının en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) uygulanması suretiyle hesaplanmaktadır. Bulunan tutardan sadece damga vergisi kesilmektedir.

Ek ödemenin aylık brüt tutarı = 9500 X Aylık Katsayısı X Ek Ödeme Oranı / 100

Brüt ek ödeme tutarından, binde 759 oranında Damga Vergisi kesilir.

Eğitim durumundaki değişmenin ek ödemeye etkisi

Ek ödeme oranları, kapsamdaki kamu görevlilerinin;

-Tabi oldukları personel kanunu,

-Bulundukları hizmet sınıfı,

-Görev yaptıkları kadro unvanı

-Aylık dereceleri

esas alınarak, bunlardan biri ya da bir kaçına göre farklı oranlarda belirlenmiştir.

Buna göre, ek ödemeden yararlanacak olan personelin eğitim durumunun değişmesi doğrudan ek ödemesinde bir artışa neden olmamaktadır. Ancak eğitim durumunun değişmesi, ilgili personelin aylık derecesinde, kadro unvanında veya hizmet sınıfında bir değişikliğe neden olmuş ise, ilgili personel hakkında uygulanacak ek ödeme oranı da değişebilecektir.

Ek ödeme oranlarının güncel hali için tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.