logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR MAAŞLARINA VERGİ OYUNU BAŞLIĞIYLA HABERLEŞTİRDİĞİMİZ KONU MECLİSE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma Ücret

tbmm2Çalışanların 2016 yılında daha erken aylarda üst vergi dilimlerine çıkması sonucunu doğuracağı ilk olarak Sitemizde haber konusu yapılan 2016 yılı Gelir Vergisi Tarifeleri TBMM gündemine taşındı.

Söz konusu haberimiz için tıklayınız…

Çalışanların 2016 yılında daha erken aylarda üst vergi dilimlerine çıkması sonucunu doğuracak olan 2016 yılına ilişkin Gelir Vergisi Tarifeleri konusunda soru önergesi verildi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk AKSU;

-Maliye Bakanlığınca çıkarılan 290 Seri No.’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğin ile 2016 yılında ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınacak tarifelerin de belirlendiğini,

-Tarifelerin 2015 yılına göre, %15 gelir vergisi dilimi için %5; %20 gelir vergisi dilimi için %3,45; %37 ve %35 gelir vergisi dilimleri için ise %3,77 oranında artırıldığı,

-2016 yılı için memurlara %6 + %5 oranında maaş zammı ve enflasyon farkları oranında ilave zam yapıldığını

belirterek, bu durumun çalışanlardan daha erken aylarda daha fazla gelir vergisi kesilmesi sonucunu doğuracağından hareketle, Maliye Bakanı Naci AĞBAL tarafından cevaplandırılmak üzere şu soruları sordu:

1-Gelir vergisi tarifesi belirlenirken, o dönem için yapılan maaş artış oranları göz önünde bulundurulmakta mıdır?

2-Gelir vergisi tarifesindeki artış oranının aynı dönem için yapılan maaş artış oranından düşük olduğu durumlarda, kamu çalışanlarının gelirlerinden erken aylarda daha yüksek oranda gelir vergisi kesileceği bilindiğine göre, tarifeler kasıtlı olarak mı düşük tutulmuştur?

3-Kamu çalışanlarının ödeyeceği gelir vergisinin yılın erken aylarda artması, yıllık net gelirlerinin azalması anlamına geleceğinden, yapılan zammın bir miktarını dolaylı yoldan geri almak amacıyla mı söz konusu tarife değişikliği yapılmıştır?

4-Gelir vergisi tarifesini belirlerken başvurulan bu yolun, kamu çalışanlarını adeta bir aldatma yolu olduğu konusunda ne düşünüyorsunuz?

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.