logo yeni

calisanlar2 copy

TAŞINIR KAYIT VE KONTROL YETKİLİSİ OLMAK MAAŞI NE KADAR ARTIRIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

memurTaşınır kayıt ve kontrol yetkilisi olarak görevlendirilen Devlet memurlarının aylık ücret miktarı, çok az da olsa artış gösterebilmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının harcama yetkilileri, memuriyet veya çalışma unvanına bağlı olmaksızın, ilgili kurumun taşınır kayıt ve işlemlerini Taşınır Mal Yönetmeliğine yapabilecek bilgi ve niteliklere sahip memurları Taşınır Kayıt ve Kontrol Yetkilisi olarak görevlendirebilmektedirler.

Taşınır kayıt ve kontrol yetkilisi olarak görevlendirilenlerin aylık net maaşları bir miktar artabilmektedir. Bu görevlendirme nedeniyle maaşlarda artış olması, Toplu Sözleşmelere bu yönde hüküm konulmasıyla mümkün olmuştur.

Hem 2013 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede ve hem de 2015 yılında imzalanan Toplu Sözleşmede, taşınır kayıt ve kontrol yetkilileriyle ilgili olarak aynı ifadeler içeren hüküm konulmuştur.

Toplu Sözleşmelerdeki hüküm

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal hakları konusunda 2014 ve 2015 yılları ile 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin belirlemeler içeren Toplu Sözleşmelerde (2013 ve 2015 yıllarında imzalanan), konuya ilişkin olarak yer alan “Mali sorumluluk zammı" başlıklı madde şöyle:

"17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (I) sayılı İş Güçlüğü, İş Riski, Temininde Güçlük ve Mali Sorumluluk Zammı Cetvelinin "(A) Genel İdare Hizmetleri Bölümü"nün 37 nci sırasında öngörülen mali sorumluluk zammı puanı, kadro veya görevleri itibarıyla mali sorumluluk zammından yararlanamayan veya daha düşük puan üzerinden söz konusu zamdan yararlananlardan taşınır kayıt kontrol yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilen Devlet memurları için de uygulanır. Anılan sırada yer alan puandan daha düşük mali sorumluluk zammı öngörülen kadro ve görevlerde bulunup, aynı zamanda taşınır kayıt kontrol yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilen Devlet memurlarına kadro veya görevleri itibarıyla öngörülen mali sorumluluk zammı ayrıca ödenmez."

Taşınır kayıt ve kontrol yetkilisinin yararlanacağı mali sorumluluk tazminatı

Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (I) sayılı Cetvelinin (A) Bölümünün 37 nci sırasında, “575” puan mali sorumluluk tazminatı öngörülmüştür.

Toplu Sözleşme hükümlerine göre, taşınır kayıt kontrol yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilenlerden;

-Kadro veya görevleri itibarıyla mali sorumluluk zammından yararlanamayanlar

-Kadro veya görevleri itibarıyla mali sorumluluk zammından “575” puandan daha düşük puan üzerinden yararlananlar

hakkında mali sorumluluk tazminatı olarak “575” puan uygulanacak.

Öte yandan, “575” puandan daha düşük mali sorumluluk zammı öngörülen kadro ve görevlerde bulunanlardan, taşınır kayıt kontrol yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilenlere, kadro veya görevleri itibarıyla öngörülen mali sorumluluk zammı ayrıca ödenmeyecek.

Buna göre, mali sorumluluk tazminatından yararlanmayan bir memurun taşınır kayıt kontrol yetkilisi veya taşınır mal sorumlusu olarak görevlendirilmesi durumunda, aylık brüt ücreti en çok “575 X Yan Ödeme Katsayısı” kadar artmaktadır. Bulunan tutar üzerinden de gelir vergisi ve damga vergisi kesilmektedir.

2016 yılının ilk altı ayında, “575” puanlık mali sorumluluk tazminatı, ilgili memurların aylık net ücretlerinde 13,65 TL artış sağlayacaktır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.