logo yeni

calisanlar2 copy

TÜRKİYE KAMU-SEN ENFLASYON FARKI TANIMINA DAVA AÇTI

Aktif . Yayınlanma Ücret

adaletTürkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 2015 yılındaki toplu sözleşme görüşmelerinde 2013 yılında karar altına alınan enflasyon farkı tanımı korunsaydı memur ve emeklilerin yüzde 0,91 değil yüzde 2,71 enflasyon farkı alacağını savundu. 

Koncuk, memur ve emeklilerin yüzde 2,71 enflasyon farkı yerine toplu sözleşme nedeniyle 0.91 fark almalarını yargıya taşıdıklarını belirtti.

Koncuk yazılı açıklamasında, "2015 yılı Ağustos ayında acemi sendika Memur-Sen'in attığı imzanın ardından Türkiye Kamu-Sen'in ortaya çıkararak gündeme getirdiği memur ve emeklinin cebinden çalınan rakamlar yeni yılın ilk mesai gününde acı bir gerçek olarak karşımıza çıkmıştır" ifadelerine yer vererek memur ve emeklilerin toplu sözleşmeden dolayı zararda olduğunu savundu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk açıklamasında şu sözlerle devam etti:

"Bir doktorun yıllık kaybı toplamda bin 320 lira, öğretmenin kaybıysa yıllık 576 lira olacaktır. Ortalamadaysa yıllık kayıp 516 lirayı bulacaktır. Bu kayıplar memurlarımızın hem çalışırken hem de emeklilikte maaşlarının daha düşük olmasına neden olacağı için ömürleri boyunca da peşlerini bırakmayacaktır.

Kamu görevlilerimiz artık bu gerçekleri görmeli ve toplu sözleşme masasına yetkilendirerek gönderdikleri sendikaları gözden geçirmelidirler. Memurlar ve emekliler yaşanan bu kaybı yetkili konfederasyondan talep etmeli, her toplu sözleşme döneminde yaşadıkları kayıpların hesabını sormalıdırlar.

Türkiye Kamu-Sen olarak bu rezalete son vermek adına konuyu yargıya taşıdık. Umuyoruz ki bu rezalete yargı bir son verir ve toplu sözleşme masasında hakları çalınan memur ve emeklinin hakları yargı tarafından iade edilir."

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.