logo yeni

calisanlar2 copy

İKİNCİ GÖREVDEN DOLAYI MEMURA NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

vekaletDevlet memurlarına, asıl görevlerinin yanında usulüne göre ikinci görev verildiği durumlarda, bu görev nedeniyle aylık ödenir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, bu Kanuna tabi kurumlardaki hangi görevlerin hangi Devlet memurlarına ikinci görev olarak verilebileceğini düzenlerken, memurlara ikinci görev karşılığı ücretin nasıl hesaplanacağı da hükme bağlanmıştır.

İkinci görev nedeniyle memura ödeme yapılmasının şartları

Devlet memurlarına ikinci görev medeniyle aylık ödenebilmesi için; ikinci görev olarak verilmesi yasak olmayan bir göreve ait boş bir kadronun (bazı görevlerde kadro şartı aranmamaktadır) ikinci görev olarak verilmiş olması gerekir.

Öte yandan, memurlara asıl görevlerinin yanında birden fazla ikinci görevin verilmesi de mümkün olmakla birlikte, aynı anda yürütülen ikinci görevlerin sadece birisi için ödeme yapılır.

İkinci görev nedeniyle memura ödenecek aylığın miktarı

İkinci görev verilen memurlara, aylıklarının yanı sıra;

-İkinci görevin kadro derecesinin ilk kademe aylığının [(Gösterge + Ek Gösterge) X Aylık Katsayısı] üçte ikisi ödenir.

-Sağlık grup başkanlığı veya baştabiplik ya da baştabip yardımcılığı görevini ikinci görev olarak yürütmeleri durumunda (kadro şartı aranmadan), asıl görevlerine ait aylığın [(Gösterge + Ek Gösterge) X Aylık Katsayısı] üçte ikisi ödenir.

-Asıl görevlerine ait yan ödemeler ile ikinci göreve ilişkin yan ödemelerden (zamlar), miktarı fazla olanlar ile farklı olanlar ödenir.

Ayrıca, yürüttüğü ikinci görevden dolayı memura herhangi bir tazminat ödemesi ve ek ödeme ise yapılmaz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.