logo yeni

calisanlar2 copy

EK ÖDEMEDEN YARALANMADA, HANGİ MEMURLAR İÇİN DERECENİN ÖNEMİ YOK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

dereceAylık ücretlerini 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alanlar arasındaki ücret dengesini de sağlama amacıyla çıkarılan “ek ödeme” düzenlemesinde, genel olarak memurların görev yaptıkları unvandaki dereceleri yükseldikçe (bazı derecelerde) ek ödeme oranları da yükselirken, bazı unvanlar için ise her derecede aynı oranda ek ödeme belirlenmiştir.

Devlet memurları genel itibariyle ek ödemeden; hizmet sınıfları, kadro unvanları ve derecelerine göre değişen miktarlarda yararlanırken, bazı unvanlardaki memurların ek ödeme miktarı ise bulundukları dereceden (kadro/aylık) etkilenmemektedir. Ek ödeme cetveli için tıklayınız …

Ek ödeme nedir?

15 Ocak 2012 tarihinden itibaren aylık maaşın bir unsuru şeklinde ödenmeye başlayan “ek ödeme”, en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak hesaplanmakta ve bu ödeme unsuru üzerinden sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Öte yandan, ek ödemeleri döner sermaye gelirlerinden karşılanan memurlara ise ek ödeme yerine döner sermaye ödemesi yapılmaktadır. Sabit döner sermaye ödemesi olarak da bilinen bu ödemenin miktarı, ilgili personelin unvanları itibariyle yararlanabileceği ek ödeme miktarından düşük olamamaktadır. Sabit döner sermaye ödemesine ilişkin ayrıntılar için tıklayınız…

Ayrıca, ek ödemenin/sabit döner sermayenin memurların emeklilik haklarına herhangi bir etkisi ise bulunmamaktadır.

Kadro/aylık derecesi değişse bile ek ödemesi değişmeyen memurlar

Bazı unvanlardaki memurların ek ödemesi, bulunacakları her derece/kademe için aynı oranda belirlenmiştir. Bu memurların derecelerinin değişmesi, yararlandıkları ek ödemenin oranını değiştirmemektedir.

Kadro/aylık dereceleri ne olursa olsun, ek ödemeleri aynı oranda ödenen Devlet memurlarının (657 sayılı Kanuna göre aylık alan) kimler olduğu ile bu memurların 2015 yılı ikinci altı ayında yararlandıkları aylık net ek ödeme miktarları gösteren tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Kadro Unvanı Ek Ödeme
Oranı Miktarı (aylık net)
*Polis Memuru %75 587 TL
*Emniyet Müdürü(1., 2., 3. ve 4. sınıf),   Emniyet Amiri, Başkomiser, Komiser,   Komiser Yardımcısı %74 580 TL
*Emniyet Hizmetleri Sınıfında, yukarıdaki sıralarda sayılanlar dışında kalan kadrolarda görev yapanlar %66 517 TL
*Vaiz, Eğitim Görevlisi (Din Hizmetleri Sınıfı) %66 517 TL
* Din Hizmetleri Sınıfında, Vaiz ve Eğitim Görevlisi dışındaki kadrolarda görev yapanlar %65 509 TL
*Öğretmen (öğretmen unvanlı kadrolardaki yöneticiler dâhil) %65 509 TL

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.