logo yeni

calisanlar2 copy

ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEMEK İÇİN ÜÇÜNCÜ TOPLANTI YAPILDI

Aktif . Yayınlanma Ücret

asgari ucretAsgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2016 yılında geçerli olacak Asgari Ücret rakamını belirlemek amacıyla dün yaptığı 3’üncü toplantıdan da Asgari Ücret rakamı çıkmadı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016 yılına ilişkin asgari ücret rakamını belirlemek için 3 üncü toplantısını dün yaptı.

Asgari ücretin belirlenmesi amacıyla yapılacak toplantıların sayısı konusunda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Yapılacak ilk toplantı da asgari ücret rakamı belirlenebileceği gibi sayısız toplantılar sonucunda bir karar alınması da mümkün. Ancak geçmiş yıllarda yapılan toplantılara bakıldığında, genellikle 4 üncü toplantıda asgari ücret rakamı belirleniyor. Son 10 yıla ilişkin toplantı sayıları için tıklayınız …

4 toplantı yapılmadan asgari ücret belirlenemiyor mu?

Hükümetin 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi vaatleri arasında Asgari Ücretin net 1300 TL olacağı da yer alıyordu. Bu vaat, seçim sonrasında da yetkililer tarafından sıklıkla yenilendi.

Ancak, asgari ücretin günlük brüt miktarı ne karar olacağının kesinlik kazanması, Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararıyla olmaktadır. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun son 10 yıla ilişkin toplantılarına bakıldığında ise, Asgari Ücret rakamını genellikle 4 toplantıda belirlediği görülmektedir.

Dün yaptığı üçüncü toplantıda da karar alamayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dördüncü toplantısını önümüzdeki hafta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU ve taarafların programının uygun olduğu bir günde dördüncü kez toplanacak.

Öte yandan, Asgari Ücreti belirlenmek için birden çok ve özellikle de dört toplantı yapmanın adeta alışkanlık haline getirilmesi yoluna gidilmesinin nedenini ise anlayamamaktayız.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.