logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK BAKALIĞI PERSONELİNE DÖNER SERMAYE ÖDENMESİNE İLİŞKİN BİR HÜKMÜN İPTALİ İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

anayasa mahkemesi209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun bazı ibarelerinin iptali gündemde.

Açılan bir davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiası üzerine konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyan Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının ilk cümlesinde yer alan “...memurlar ve sözleşmeli...” ibaresinin iptaline karar verilmesini talep etmişti.

Anayasa Mahkemesi, 23 Aralık 2015 tarihli toplantısında, Eskişehir 2. İdare Mahkemesinin iptal talebini esastan karara bağlayacak.

İptali istenen ibareler

209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun’un 5 inci maddesinin birinci fıkrasının ilk cümlesinde yer alan “...memurlar ve sözleşmeli...” ibaresinin iptali isteniyor.

Söz konusu 5 inci maddenin birinci cümlesi “Madde 5 – (1) döner sermaye gelirlerinden, döner sermayeli sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlar ve sözleşmeli personel ile açıktan vekil olarak atananlara mesai içi veya mesai dışı ayrımı yapılmaksızın ek ödeme yapılabilir.” şeklinde.

Bu cümlede yer alan “...memurlar ve sözleşmeli...” ibaresinin iptal edilmesi durumunda, döner sermayeli sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelden, memurlar ile sözleşmeli olanlar dışında kalanlara da, mesai içi veya mesai dışı ayrımı yapılmaksızın döner sermaye gelirlerinden ek ödeme yapılabilecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.