logo yeni

calisanlar2 copy

OCAK AYINDA ENGELLİ İNDİRİMİ ARTACAK MI?

Aktif . Yayınlanma Ücret

engelli 2Kamu çalışanlarının aylık ücretlerine 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak yapılacak zam, engelli indirimi tutarlarını etkilemeyecek.

1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak kamu çalışanlarının maaşlarına %6 oranında zam yapılacak. Ayrıca, 2015 yıl sonu enflasyon artış oranının %7,90’dan fazla çıkması durumunda, aradaki fark ilave zam şeklinde uygulanacak. Ancak gelecek olan zam, kamu çalışanlarının aylık net ücretlerinde artış sağlayan engelli indirimi tutarlarını değiştirmeyecek.

Engelli indirimi nedir?

Kamu çalışanlarının aylık maaşları hesaplanırken, gelir vergisi kesintisinde esas alınacak matrahtan, haklarında geçerli olan engelli indirimi tutarı düşülmek suretiyle belirlenecek yeni matrah gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Bu durum, engelli indiriminden yararlanan kamu çalışanlarının aylık net ücretlerinden kesilen gelir vergisi miktarının daha az olması ve aylık net maaşlarının bir miktar daha fazla olması sonucunu doğurmaktadır.

Engel dereceleri

Çalışma gücü kaybı oranlarına göre engel derecelerinin nasıl olacağı, Vergi Usul Kanununda belirlenmiştir. Buna göre, çalışma gücü kaybı;

*%40 ile %59 arasında olanlar (%40 ve %59 dahil)  3 üncü derece engelli,

*%60 ile %79 arasında olanlar (%60 ve %79 dahil) 2 nci derece engelli,

*%80 ve daha yukarı olanlar ise 1 inci derece engelli

sayılmaktadırlar.

Engelli indirimi miktarı

Engelli indiriminin miktarı kanunla belirlendiğinden, engelli indirimi miktarına ilişkin olarak yasal düzenlemelerle yeni belirlemeler yapılmadıkça, maaşlara yapılan zamlar engelli indirimi miktarlarında artışa neden olmamaktadır.

Mevcut belirlemelere göre, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren de uygulanmaya devam edilecek olan engelli indirimi miktarları şöyle:

*3 üncü derece engel için 200 TL.

*2 inci derece engel için 440 TL. 

*1 inci derece engel için 880 TL.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.