logo yeni

calisanlar2 copy

YANGIN SÖNDÜRMEDE GÖREV ALAN OGM PERSONELİNE 2016’DA HANGİ ÖDEMELER YAPILACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

orman genel mudurluguOrman Genel Müdürlüğü personelinden, orman yangınlarına bilfiil katılanlar ile yangın nöbeti tutanlara, bazı ödemeler ve yardımlar yapılmaktadır.

Orman yangınlarına bilfiil katılanlar ile yangın nöbeti tutanlara yapılacak ödeme ve yardımlara ilişkin belirlemeler özel kanunlarda ve toplu sözleşmelerde yer alabilmektedir.

2016 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin belirlemelere göre, orman yangınlarına bilfiil katılan veya yangın nöbeti tutan Orman Genel Müdürlüğü (OGM) personeline yapılacak ödeme ve yardımlar şu şekilde olacak. (2015 yılsonu enflasyon oranına göre enflasyon farkı zammı yapılması durumunda, bazı ödemelerin aşağıda belirtilen miktarları artacaktır.)

Devlet memurları için; çalışılan kurumlara, yapılan görevlere ve bulunulan hizmet sınıflarına göre çeşitli adlarla tazminat ödemesi yapılmakla birlikte, memurunyeri.com olarak burada sadece “yangın tazminatı” olarak da bilinen ek özel hizmet tazminatına değinilecektir.

Yangın tazminatı

Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı kadro ve pozisyonlarında bulunan personelden, orman yangınlarına müdahale esnasında kullanılan hava vasıtalarında yangın söndürme faaliyetlerinin yerine getirilmesi amacıyla fiilen görev yapanlara, her uçuş günü için 900 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda tazminat ödenmektedir. Bu ödemenin bir aylık tutarı 5400 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçememektedir.

Buna göre, 2016 yılının ilk altı aylık döneminde bu tazminatın; günlük miktarı 79,26 TL, ve aylık miktarı ise en çok 475,57 TL olacaktır.

Fazla çalışma ücreti

Orman Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatı kadro ve pozisyonlarında bulunan personelden, normal çalışma saatleri dışında orman yangınlarına doğrudan bilfiil müdahale edenler ile yangın nöbeti tutanlara, Mayıs ayı başından Kasım ayı sonuna kadar ayda 80 saati geçmemek üzere fazla çalışma saat başı ücretinin beş katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenebilmektedir.

Öte yandan, OGM merkez teşkilatı personelinden, sayıları 25’i geçmemek üzere yangın nöbeti tutanlara da bu ödeme yapılmaktadır.

Buna göre, yangınlara doğrudan müdahale edenler ile yangın nöbeti tutanlara, 2016 yılının ilk altı ayında ödenecek fazla çalışma ücretinin aylık brüt tutarı en çok 696 TL olacak.

Tazminat

Yangın söndürme çalışmalarına bilfiil katılanlardan; ölenlerin kanuni mirasçıları ile yaşamak için gerekli hareketleri yapmaktan aciz ve hayatını başkasının yardım ve desteği ile sürdürebilecek şekilde malûl olanlara, ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru brüt aylığının 100 katı tutarında (2016 yılı ilk altı aylık döneminde 83.667 TL), diğer engelli hale gelenlere engellilik derecesine göre, ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru brüt aylığının 25 katından 75 katına kadar olan bir tutarda (2016 yılı ilk altı aylık döneminde 20.916 TL ile 62.749 TL aralığında) tazminat ödenecektir.

Koruyucu gıda yardımı

Zehirli, gazlı ve radyasyonlu ortamlarda ve zirai mücadelede bilfiil çalışan personele, iş yerlerinde tüketmeleri şartıyla, koruyucu gıda maddeleri yardımı verilmektedir.

Koruyucu malzeme

Orman yangınları ile bilfiil mücadele eden Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatı personeline, hizmetin gereği olarak orman yangınlarıyla mücadele esnasında giyilmesi gereken koruyucu giyim ve donanım malzemesi verilmektedir.

Toplu taşıma

Orman muhafaza memurları, resmi üniformalı bulundukları sürece belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilmektedirler.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.