logo yeni

calisanlar2 copy

YAĞMURLUK PARASI ALAN DEVLET MEMURLARI

Aktif . Yayınlanma Ücret

yagmur 2Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Devlet memurlarından bazılarına, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılmış olan “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” çerçevesinde “yağmurluk” yardımı da yapılmaktadır.

Giyecek yardımı yapılacak memurlar ile yapılacak yardımın cinsi, miktarı, kullanım süresi ve niteliğine “Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliği” eki cetvellerde yer verilmiştir.

Kendilerine giyecek yardımı olarak “yağmurluk” verilmesi öngörülen Devlet memurlarına, kadro unvanlarına ve görev yerlerine göre bu yardım 2, 3 veya 5 yılda bir adet şeklinde yapılmaktadır.

Yönetmelik hükümlerine göre, yağmurluk yardımının her yıl Nisan-Mayıs aylarında yapılması; kapsamdaki unvanlarda göreve ilk başlayanlara Nisan-Mayıs ayları beklenmeden yardımın yapılması; aday memur olarak göreve başlayanların da bu yardımdan asil memurlar gibi yararlanması; kullanma suresi dolmadan yağmurluğun yeniden verilmemesi ancak verilmiş olan yağmurluğun görev nedeniyle kullanılamaz hale gelmesi durumunda genel veriliş zamanını beklenmeden yeni yağmurluk verilmesi gerekmektedir.

Giyecek yardımı kapsamında yapılan “yağmurluk” yardımı, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen standart fiyatlar esas alınarak bazı personele nakden ödenmektedir.

Yağmurluk parası ödenen memurlar

Giyecek yardımı kapsamında kendilerine yağmurluk yardımı yapılan Devlet memurlarından, söz konusu yardımın bedeli “nakden” ödenenlere memurunyeri.com olarak aşağıdaki tabloda yer verdik.

UNVANI / SINIFI ÖZELLİĞİ CİNSİ ADET
*Ambar Memuru, Ayniyat Memuru Açık yerde çalışan Yağmurluk (muşamba) İki yılda 1 adet
*Rasat Kontrol Memuru - Rasatçı   Yağmurluk (muşamba) İki yılda 1 adet
*Şoför, İcra Memuru, Hemşire, Ebe (gezici), Sağlık Memuru (gezici)   Yağmurluk (muşamba) İki yılda 1 adet
*Veteriner, Hayvan Sağlık Memuru, Veteriner Sağlık Teknisyeni (hayvanlarla direk temas eden)   Yağmurluk (muşamba) İki yılda 1 adet
*Teknik Hizmetler Sınıfı personeli Açıkta Çalışanlar (Arazi, Şantiye, Maden İşletmesi ve Radyoling İstasyonlarında Çalışanlar) Yağmurluk (muşamba) İki yılda 1 adet

Yağmurluk yardımı nakden ödenmeyen memurlar

Giyecek yardımı kapsamında kendilerine yağmurluk yardımı yapılan Devlet memurlarından bazılarına bu yardım ayni olarak verilmektedir. Yağmurluk yardımının ayni olarak yapılması durumunda; yağmurluk memurun kurumunca temin edilir, bu yardım karşılığında çek/ kupon veya benzeri kağıtlar verilemez ve nakdi bir ödeme yapılmaz. Ayrıca, bu yardım için memura fatura karşılığı bir ödeme de yapılmaz. Yağmurluk yardımı ayni olarak verilen memurlardan bazıları şöyle:

UNVANI / SINIFI ÖZELLİĞİ CİNSİ ADET
*Bekçi (üniformalı) Açık yerde çalışan Yağmurluk   (muşamba) İki yılda 1 adet
*İtfaiye, Zabıta, Bando, Orkestra Personeli, Orman Muhafaza Memuru, Muhafaza Memuru, Kolcu, Gemi Adamı, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Gümrük Sahasında Görevli Gümrük Memurları v.b Açık yerde çalışan ve resmi kıyafetli    
*İnfaz ve Koruma Memuru   Yağmurluk Üç yılda 1 adet
*İlk ve Acil Yardım Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, İlk ve Acil Yardım Komuta Kontrol Merkezi ve İlk ve Acil Yardım İstasyonlarında kadrolu olarak fiilen çalışan Tabip, Tıbbi Teknolog, Sağlık Memuru, Teknisyen, Hemşire ve Şoför 12 Acil Sağlık Hizmetleri Personeli Yağmurluk (kalın naylon) İki yılda 1 adet
*Emniyet Hizmetleri Sınıfı personeli Resmi kıyafetli olan Yağmurluk Beş yılda 1 adet

Öte yandan, itfaiye işinde fiilen çalışan personele ve çimento fabrikaları ile kömür tevziinde çalışan (üst yönetim, bölge müdürü, il müdürü, şube müdürü ve müdür unvanlı personel hariç) personele de yağmurluk (muşamba) yardımı yapılır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.