logo yeni

calisanlar2 copy

MÜHENDİS VE MİMARLARIN BAZILARI İLAVE ZAM ALACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 12Kamu görevlilerinin aylık ücretlerine 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak yapılacak %6 oranındaki maaş zammı ve olası enflasyon farkı zammının yanı sıra, bazı personel ilave zam da alacak.

Yılbaşından geçerli olarak aylık gelirlerinde ilave artış görülecek kamu personeli arasında bazı mühendis ve mimarlar da yer alıyor.

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ait mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler içeren Toplu Sözleşmeye göre, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışan mühendis ve mimarlar ilave zam alacak.

KİT’lerde mühendis ve mimarlara ilave zam

2016 yılı başından geçerli olacak belirlemelere göre Kamu İktisadi Teşebbüslerinde; Grup başmühendisi, Başmühendis, Başmimar, Mühendis ve Mimar pozisyonlarında görev yapan sözleşmeli personele;

1-İlave ek ödeme verilecek

Söz konusu personelin aylık ek ödeme oranına 12 puan ilave edilecek.

2016 yılı ilk altı ayına ilişkin belirlemelere göre (enflasyon farkı zammı katılmadan), ek ödemeye 12 puan ilave edilmesi aylık net maaşın 100 TL artması anlamına geliyor.

2-Arazida çalışanlara ilave ödeme yapılacak

Söz konusu personelin; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olmak şartıyla arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde fiilen çalışmaları durumunda (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil), kendilerine her gün için 25 TL ilave ücret ödenecek.

Ancak bu şekilde yapılacak ödemenin 3 aylık tutarı en çok 500 TL olabilecek.

İlave ücretin kimlere ödeneceği, iş programları ve çalışma mahallerinin özellikleri dikkate alınarak, üçer aylık dönemler itibarıyla ilgili birim amirlerince belirlenecek. Ödemeler görevin filen yerine getirilmesinden sonra üçer aylık dönem sonlarında yapılacak.

Bazı işlerde çalışanlara ayrıca ilave ücret alacak

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünde kataner hattının geçtiği işyerlerinde çalışan personele her ay 35 TL tutarında ilave ücret ödenecek. 2015 yılında 25 TL olarak ödenen bu ücret 10 TL artmış olacak.

Marmaray tüp tünelinde, bakım ve onarım hizmetlerinde fiilen çalışan mühendis unvanlı kamu görevlilerine çalıştıkları her gün için 5 TL tutarında ilave ücret ödenecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.