logo yeni

calisanlar2 copy

ŞUBE MÜDÜRLERİ HÜKÜMETTEN EK GÖSTERGE, MAKAM VE GÖREV TAZMİNATI TALEBİNDE BULUNDU

Aktif . Yayınlanma Ücret

mudur 3Şube Müdürleri Derneği Başkanı Cengiz Cebeci, 64. Hükümetten ek gösterge, makam ve görev tazminatı talebinde bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Cebeci konuya ilişkin olarak, "64. Hükümetimizden şube müdürlerine 3 bin 600 ek gösterge, 2 bin makam ve 8 bin görev tazminatı verilmesini sağlayacak şekilde yasal düzenleme yapılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Şube müdürleri derneği

Cebeci açıklamasında 64. Hükümet'in hayırlı olmasını temenni ederek, derneklerinin şube müdürlerinin yasalardan doğan menfaatlerini korumak, mesleki ve sosyal statülerini güçlendirmek, mali haklarını iyileştirmek amacıyla 2013 yılında kurulduğunu hatırlattı.

666 sayılı KHK 

Cebeci, 666 sayılı KHK ile eşit işe eşit ücret yerine, eşit unvana eşit ücret adı altında yapılan düzenleme neticesinde hiyerarşik kademeler arasındaki ücret dengesinin orantısız şekilde bozulduğunu belirterek, 666 sayılı KHK ile kariyer uzman, daire başkanı ve üstü kadrolarda bulunanların mali ve özlük hakları iyileştirildiğini, şube müdürü ve daha alt kadrolarda yer alan personelin ücretlerinde ise herhangi bir iyileştirme yapılmadığını savundu.

Ek göstergesi maiyetindekilerden düşük

Cebeci, makam ve görev tazminatı almayan şube müdürünün, ek gösterge bakımından maiyetinde çalışan mühendis, istatistikçi, programcı, çözümleyici, araştırmacı, şef, VHKİ, memur ve şoför kadrolarında görev yapan personelin ek göstergesinden daha düşük veya eşit düzeyde olan tek yönetici olduğunu belirterek, “657 Sayılı Yasa'nın yürürlüğe girdiği 1965 yılında şube müdürünün maaşı TSK'da görev yapan albay rütbesine eşitken, bugün bunun çok uzağındadır. 15 Ocak 2015 tarihi itibariyle şube müdürü maaşı daire başkanı maaşının 2 bin 136, kariyer uzman maaşının ise bin 550 TL gerisinde kalmıştır. Genel müdür yardımcısı ile daire başkanı arasındaki maaş farkı 288 TL iken, daire başkanı ile şube müdürü arasındaki ücret farkının 2 bin 136 TL olması adil değildir. Bu nedenle söz konusu ücret farkı genel müdür yardımcısı ile daire başkanında olduğu gibi oransal olarak makul bir seviyeye getirilmelidir. Başka bir deyişle, bürokraside idari kademenin en büyük kayba uğramış kesimi şube müdürleridir. 3046 sayılı Kanun hükümleri uyarınca şube müdürlüğü esas hizmet birimi olup, bürokrasinin en üst kademesinde yer almaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal hafızası, değişim ve gelişime açık, mevzuata ve uygulamaya hakim sınıf olan şube müdürleri, vatandaş sorunlarının nihai çözüm mercidir." ifadelerini kullandı.

Şube müdürü olmak kolay değil

Şube müdürü olmak için kanunda belirlenen sürelerle hizmet ederek belirli bir bilgi ve tecrübe düzeyine erişmek, disiplin yönünden sınava girmesine engel bir durumu olmamak, ayrıca yapılan yazılı ve sözlü sınavlarda da başarılı olunmak gerektiğine vurgu yapan Cebeci, "Kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal hafızası ve bürokrasinin orta düzey yöneticisi olan ve diğer unvan ve kadrolarda yapılan iyileştirmelere kadar kendileri ile ilgili hiçbir talepte bulunmayan şube müdürleri, hak ettiği "kariyer meslek grubu" içinde sayılarak mağduriyetlerine sebep olan maaş farkının giderilmesi gerektiğini düşünmektedir. Bu kapsamda Şube Müdürleri, maaşlarında yapılacak iyileştirmenin, ilk 100 gün içinde yapılması planlanan, erbaş, muhtar ve polislerin ücret artışlarına ilişkin düzenlemeye öncelikle dahil edilmesini, yapılacak düzenlemede hiyerarşik kademeler arasında dengenin sağlanmasını, 666 Sayılı K.H.K. ile uğradıkları mağduriyetin giderilmesini sabırsızlıkla beklemektedirler. Bu doğrultuda, 64. Hükümetimizden şube müdürlerine 3 bin 600 ek gösterge, 2 bin makam ve 8 bin görev tazminatı verilmesini sağlayacak şekilde yasal düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Şube Müdürleri Derneği olarak hükümetimizin yapmayı düşündüğü mevzuat değişikliklerine katkı sunmaya her daim hazır olduğumuzu belirterek, bir kez daha 64. Hükümetimize başarılar diler, ülkemize, devletimize ve milletimize hayırlı icraatlar yapmasını temenni ederiz" dedi.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.