logo yeni

calisanlar2 copy

NET ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas10Asgari ücret, asgari ücretle çalışanların yanı sıra asgari geçim indirimine olan etkisi nedeniyle kamu çalışanlarının tamamını da ilgilendiren bir husustur.

Kamu çalışanlarını da yakından ilgilendirmesi nedeniyle, asgari ücret hesabı konusunda bilgi olması bakımından memurunyeri.com olarak, asgari ücretin brüt rakamından net rakamına nasıl ulaşıldığı aşağıda açıklanmaktadır.

Brüt Asgari Ücret

İşçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücret olarak nitelendirilen “Asgari Ücret”in günlük brüt tutarı; işçi, işveren ve devlet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından, bir yılın tamamını kapsayacak şekilde ya da yılın belli dönemleri için farklı tutarlarda belirlenmektedir.

1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015 dönemi için geçerli olan belirlemelere göre brüt asgari ücret; "günlük 42,45 TL" ve "aylık 1.273,50 TL" olarak uygulanmaktadır.

Net Asgari Ücret

Aylık brüt asgari ücret üzerinden bazı kesintiler yapıldıktan sonra, ilgili işçinin eline geçecek net asgari ücret rakamına ulaşılmaktadır.

Brüt Asgari Ücret üzerinden;

*%9 oranında malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi kesilir.

*%5 oranında genel sağlık sigortası primi kesilir.

*%1 oranında işsizlik sigortası primi kesilir.

*%0,759 oranında damga vergisi kesilir.

*%15 oranında gelir vergisi kesilir. Bu kesintinin tutarı, brüt asgari ücretten kesilen sigorta primleri ve işsizlik sigortası primi düşüldükten sonra bulunan tutar üzerinden hesaplanır ve bulunan kesinti tutarından ilgili işçinin eş ve çocuk durumuna göre hakkında uygulanacak asgari geçim indirimi miktarı indirilir.

Net Asgari Ücretin hesaplanması

2015 yılının ikinci altı aylık döneminde geçerli olan belirlemelere göre, asgari ücretin net tutarının hesaplanması şu şekilde yapılmaktadır:

A Aylık Brüt Asgari Ücret 30 x 42,45 (günlük asgari ücret) 1.273,50 TL
B Asgari Geçim İndirimi Eş ve çocuk durumuna göre değişir (bu hesaplamada bekar ve çocuksuz) 90,11 TL
C SGK Primi A x 14/100 178,29 TL
D İşsizlik Sigortası Primi A x 1/100 12,74 TL
E Damga Vergisi A x 759/100000 9,67 TL
F Gelir Vergisi [(A-C-D) x 15/100] - B 72,26 TL
Aylık Net Asgari Ücret A-C-D-E-F 1.000,54 TL

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.