logo yeni

calisanlar2 copy

2016’DA HANGİ MEMUR NE KADAR ARAZİ TAZMİNATI ALACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas6Fiilen çalıştıkları yerler esas alınmak suretiyle Devlet memurlarından bazılarına, eğitim durumları ve unvanları itibariyle değişen oranlarda ek özel hizmet tazminatı (arazi tazminatı) da ödenmektedir.

Bu tazminat hangi memurlara ödenir?

Arazi tazminatı olarak da bilinen ek özel hizmet tazminatından, Teknik Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda bulunanlardan; büro, atölye, ısı santralı, laboratuar, tesis (sosyal tesisler dahil), işletme, fabrika ve hizmet binaları dışında olması koşuluyla) Arazi, şantiye, inşaat, baraj, park, bahçe, maden, açık alanlarda kurulu tarım ve hayvancılık uygulama birimleri ve yol gibi açık çalışma mahallerinde (belirtilen mahallerde yapılan kontrollük hizmetleri dahil) fiilen çalışan Devlet memurları yararlanabilmektedir.

Faal durumdaki hizmet binalarının tadilat, bakım ve onarımı işleri ise açık çalışma mahalli kapsamında değerlendirilmemekte ve buralardaki çalışmalarından dolayı ilgili memurlara ek özel hizmet tazminatı ödenmemektedir.

Bu tazminatın hesaplanması ve ödenmesi

Bu tazminatın kimlere ödeneceği; iş programları ve çalışma mahallerinin özellikleri dikkate alınarak, üçer aylık dönemler itibarıyla ilgili birim amirlerince belirlenmektedir. Ayrıca, bu ödemede ilgililerin kadroları esas alınmaktadır.

Ek özel hizmet tazminatı ödenmesini gerektiren yerlerde fiilen çalışan Teknik Hizmetler Sınıfı personeline, bu yerlerde fiilen görev yaptıkları günler karşılığında, üçer aylık dönemler sonunda hesaplanan tutarda tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Bu tazminatın bir günlük ve üç aylık toplam miktarının ne kadar olacağı, “En Yüksek Devlet Memuru Aylığı”nın belli oranları şeklinde belirlenmiş (Bakanlar Kurulu tarafından) olup, hesaplanacak tazminat tutarı üzerinden ise sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Memur maaş katsayısına yapılan zamlar, En Yüksek Devlet Memuru aylığını da artırdığından, 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak arazi tazminatı miktarı da artmış olacak.

2016 yılının ilk altı ayında, arazi tazminatının günlük ve üç aylık net miktarları

Eğitim Durumu/ Kadro Unvanı

(Teknik Hizmetler Sınıfında görev yapanlar)

Ek Özel Hizmet Tazminatı*
Günlük Net Miktar 3 Aylık Net (en çok) Miktar
-Başmühendis, Başmimar, Yüksek mühendis, mühendis, yüksek mimar, mimar, bölge plancısı ve şehir plancısı, jeolog, hidrolog, hidrojeolog, jeofizikçi, kimyager, fizikçi, jeomorfolog, arkeolog, matematikçi, istatistikçi, astronom, tütün eksperi, teknik öğretmen olanlar 24,91 TL 498,18 TL
-Yukarıda sayılanlar dışındaki, mesleki teknik yükseköğrenimliler (iki yıl süreli mesleki teknik yükseköğrenim görmüş olan dahil)  16,60 TL 332,12 TL
-Lise dengi mesleki teknik öğrenim görenler (lise üzerine en az 2 yıl mesleki teknik kurs görenler dahil) 9,96 TL 199,27 TL

*2015 yılsonu enflasyon rakamlarına göre enflasyon farkı zammı yapılması durumunda, ek tazminatın yukarıdaki miktarları biraz daha fazla olabilecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.