logo yeni

calisanlar2 copy

MALİYE BAKANLIĞINDA KARİYER MESLEKLER ARASI MAAŞ FARKI BİRAZ KAPANACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 5Maliye Bakanlığındaki bazı kariyer mesleklerde görev yapanların 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli ilave maaş zammı almasıyla, bu personel ile Bakanlıktaki diğer kariyer meslek personeli arasındaki maaş farkı bir miktar kapanmış olacak.

Kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ait mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemeler içeren Toplu Sözleşme, Maliye Bakanlığında görev yapan kariyer meslek personelinden bazıları için ilave maaş artışı da öngörüyor.

Toplu Sözleşme hükümlerine göre, 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak; Vergi İstihbarat Uzmanları, Gelir Uzmanları ve Mali Hizmetler Uzmanlarının dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 10 puan, bunların yardımcılarının tazminat oranlarına ise 7 puan ilave edilecek.

Maliye Bakanlığının kariyer meslek personeli

Maliye Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında, kariyer meslek olarak da adlandırılan çeşitli kadro unvanlarında personel de görev yapmaktadır. Bu personel arasında; Vergi Müfettişleri ve Yardımcıları, Maliye Uzmanları ve Yardımcıları,  Devlet Gelir Uzmanları ve Yardımcıları, Defterdarlık Uzmanları ve Yardımcıları, Vergi İstihbarat Uzmanları ve Yardımcıları, Gelir Uzmanları ve Yardımcıları ile Mali Hizmetler Uzmanları ve Yardımcıları da yer almaktadır.

Ancak, bu personel için belirlenen mali haklar arasında farklılıklar da bulunmaktadır. Bunlardan; Vergi Müfettişi, Maliye Uzmanı, Devlet Gelir Uzmanı ile Mali Hizmetler Uzmanı (merkez teşkilatı personeli sayılan) ile bunların yardımcılarının aylık ücretleri “ücret göstergesi ve tazminat göstergesi” esas alınarak belirlenirken, bunların dışındaki Defterdarlık Uzmanı, Vergi İstihbarat Uzmanı ve Gelir Uzmanı ile bunların yardımcılarının aylık ücretleri ise 657 sayılı Kanun hükümlerine göre belirlenmektedir.

Öte yandan, aylık ücretleri farklı sistemlere göre ödenen söz konusu personelin maaşları, aynı siteme göre ücret alanlar arasında da farklı olabilmektedir.

Bazı personel ilave zam alacak

Maliye bakanlığında aylık ücretleri 657 sayılı Kanuna göre ödenen kariyer meslek personelinin bazılarının tazminat oranlarında 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli ilave artış olacak.

Devlet memurlarının aylık ücretlerine 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli yapılacak %6 oranındaki zam ve bazı kariyer meslek personelinin yararlanacağı ilave zam sonrası, Maliye Bakanlığındaki kariyer meslek personeli arasındaki ücret farklılığının ne kadar olacağına konusunda memurunyeri.com olarak hazırladığımız tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Maliye Bakanlığında Kariyer Meslek Personelinin Aylık Net Ücretleri (15 Ocak 2016)

Unvan Derece Kademe Hizmet Yılı Aylık Net Ücret
Vergi Müfettişi 1/4 25 ve üzeri 5.520 TL
Maliye Uzmanı 1/4 25 ve üzeri 5.520 TL
Devlet Gelir Uzmanı 1/4 25 ve üzeri 5.520 TL
Mali Hizmetler Uzmanı (merkez sayılan) 1/4 25 ve üzeri 4.480 TL
Defterdarlık Uzmanı 1/4 25 ve üzeri 3.696 TL
Vergi İstihbarat Uzmanı 1/4 25 ve üzeri 3.673 TL
Gelir Uzmanı 1/4 25 ve üzeri 3.673 TL
Vergi Müfettiş Yardımcısı 9/1 Yeni başlayan 3.714 TL
Maliye Uzman Yardımcısı 9/1 Yeni başlayan 3.714 TL
Devlet Gelir Uzman Yardımcısı 9/1 Yeni başlayan 3.714 TL
Mali Hizmetler Uzman Yrd. (merkez sayılan) 9/1 Yeni başlayan 3.140 TL
Defterdarlık Uzman Yardımcısı 9/1 Yeni başlayan 3.016 TL
Vergi İstihbarat Uzman Yardımcısı 9/1 Yeni başlayan 3.007 TL
Gelir Uzman Yardımcısı 9/1 Yeni başlayan 3.007 TL

NOT:

-Aile yardımı bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.

-2016 yılına ilişkin asgari geçim indirimi tutarlarının belli olmadığından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personel için 2015 yılında uygulanan 90,11 TL esas alınmıştır. Bu nedenle, 15 Ocak 2016 net maaşı, tabloda belirtilen rakamlardan biraz daha fazla (her iki unvan için aynı miktarda) olacaktır.

-2015 yılı sonunda enflasyona bağlı ilave maaş zammı yapılması durumunda, tablodaki rakamlar değişecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.