logo yeni

calisanlar2 copy

MEMURLARIN 15 OCAK 2016 MAAŞ MİKTARLARI NE ZAMAN KESİNLİK KAZANACAK?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas 15Devlet memurlarının 15 Ocak 2016 tarihinde alacakları zamlı aylık maaşların net miktarı henüz kesinlik kazanmadı.

Aralık ayı içerisinde belirlenecek olan brüt asgari ücret rakamı ile 2015 yılsonu enflasyon rakamının 4 Ocak 2016 tarihinde açıklanmasıyla, Devlet memurlarının 15 Ocak 2016 tarihinde alacakları zamlı aylık net maaş miktarları belli olacak.

2016 yılının ilk altı ayı için Devlet memurlarının aylık ücretlerine %6 oranında zam yapılacağı, bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme ile kararlaştırılmıştı. Ancak, Devlet memurlarının maaşlarına bu zam dışında da artış gelecek.

Asgari ücret zammı memur maaşlarını da etkileyecek

Devlet memurlarının aylık maaşları hesaplanırken; aylık brüt ücretlerinden kesilecek Gelir Vergisi miktarı belirlendikten sonra, eş ve çocuk durumlarına göre değişen oranlar esas alınarak belirlenen asgari geçim indirimi tutarı, hesaplanan Gelir Vergisi miktarından indirilmektedir. İlgili memurun aylık net maaşı, bu indirim miktarında artmaktadır.

Devlet memurları hakkında uygulanacak Asgari Geçim İndirimi miktarları ise, ilgili mali yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücret miktarına göre belirlenmektedir.

Asgari ücretteki artış miktarı fazla olması, Devlet memurlarının aylık net maaşlarının da daha fazla artması anlamına geliyor.

1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olacak brüt asgari ücretin ne kadar olacağına, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Aralık ayının ikinci yarısında karar verilmesi bekleniyor.

2015 yılsonu enflasyon artış oranı memur maaşlarını da etkileyecek

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme hükümlerine göre, kamu görevlilerine ve emeklilerine 2015 yılı için verilen %3+%4,76 oranındaki maaş zammının kümülatif toplamının, 2015 yıl sonu enflasyon artış oranının altında kalması halinde, aradaki fark 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak maaşlara zam şeklinde yansıtılacak.

2015 yılında maaşlara kümülatif olarak; [3+4,76+(3x4,76/100)]/100= %7,90 zam yapıldı. Buna göre, 2015 yılsonu enflasyon rakamlarına göre Devlet memurlarına ilave maaş zammı yapılabilmesi için enflasyonun %7,90’ın üzerinde çıkması gerekiyor.

2015 yılına ait 12 aylık enflasyon oranının ne kadar gerçekleşmiş olacağı, TUİK tarafından 4 Ocak 2016 Pazartesi günü açıklanacak.

Bu itibarla, Devlet memurlarının 15 Ocak 2016 tarihinde alacakları zamlı net maaş miktarları da 4 Ocak 2016 tarihinde kesinlik kazanmış olacak.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.