logo yeni

calisanlar2 copy

EŞ İÇİN ÖDENEN AİLE YARDIMINI ALMAYI UNUTMUŞSANIZ NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

aile1Devlet memurlarına, eşlerinden dolayı her ay aylıklarıyla birlikte aile yardımı da ödenebilmektedir.

Her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eş (resmi nikahlı) için hak kazanılan aile yardımı ödeneğini, beyanname vermemeleri veya geç vermeleri nedeniyle memurlar bazen alamamaktadırlar.

Ancak, eş için aile yardımı ödeneğini almak için beyannamenin geç verilmesi veya hiç verilmemiş olması, memurun hak ettiği dönemlere ilişkin aile yardımını alınamayacağı anlamına gelmiyor.

Eş için ödenen aile yardımına hak kazanma

Eş için aile yardımı ödeneğine; evlenme tarihini (resmi nikah tarihi) takip eden ay başından itibaren ve her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan ya da herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eş için hak kazanılır.

Eşin; her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmaya başlaması veya sosyal güvenlik kurumundan aylık almaya başlaması ya da ölmesi hallerinde ve boşanma durumunda, olayın gerçekleştiği tarihi izleyen aybaşından itibaren, eş için aile yardımı hakkı kaybedilir ve artık ödeme yapılmaz.

Öte yandan, geçici bir süre için bile olsa, menfaat karşılığı çalışan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık alan ya da aylık almamakla birlikte ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek üzere sosyal güvenlik kurumuyla (isteğe bağlı sigortalılık hariç) ilişkilendirilen eş için, bu durumları devam ettiği sürece aile yardımı ödenmez.

Eş için ödenen aile yardımından yararlanma

Eşinden dolayı hak ettiği aile yardımı ödeneğini almak isteyen memur, Aile Yardımı Beyannamesi veya değişiklik beyannamesini kurumuna verdiği tarihi izleyen aybaşından geçerli olarak eş için aile yardımından yararlanabilecektir.

Eş için aile yardımını geriye dönük alma

Her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eş için ödenecek aile yardımına, evlenme tarihini takip eden aybaşından itibaren hak kazanılmakla birlikte, beyanname verme tarihini izleyen aybaşından itibaren bu yardım alınabilmektedir.

Ancak, eş için aile yardımına hak kazanmış olmakla birlikte, bu konuda beyannameyi hiç vermeyen ya da geç veren memurlar, kurumlarına başvuruda bulunarak beyanda bulunmak ve talep ettikleri dönemlerde hak sahibi olduklarını belgelendirmek suretiyle, geriye dönük olarak eş için aile yardımından yararlanabilirler.

Eş için ödenen aile yardımının aylık net miktarı

Eş için ödenecek aile yardımının miktarı, 2.134 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle belirlenir.

2015 yılının ilk altı aylık döneminde, memurlara eş için ödenen aile yardımının aylık net miktarı net 177,30 TL’dir. Bu ödeneğin 2016 yılı ilk altı ayındaki miktarı ise (yapılabilecek ilave zamlar hariç) net 187,94 TL olacak.

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.