logo yeni

calisanlar2 copy

TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞAN MEMURLARA NE KADAR İLAVE ÖDEME YAPILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Ücret

tehlikeliDevlet memurlarından, hayat ve sağlık için tehlikesi bulunan hizmetlerde çalışanlara ilave ödeme yapılmakta, ancak bu ödemenin miktarı çok düşük seviyelerde olmaktadır.

Aylık ücretlerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre alan Devlet memurlarından bazılarına, yaptıkları işin hayat ve sağlık için tehlikesi bulunduğu için iş riski zammı ödenmektedir.

Hangi görevlerde bulunanlara ve hangi işleri yapanlara ne kadar iş riski zammı ödeneceği, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam Ve Tazminatlara İlişkin Karar” da düzenlenmiştir.

Her memura ödenmeyen iş riski zammına, üst sınır uygulaması da getirilmiştir. Bazı istisnalar (yer altı maden ocaklarında çalışanlar, uzman veteriner hekimler, veteriner hekimler, veteriner sağlık teknikerleri ve veteriner sağlık teknisyenleri hariç) dışında, iş riski zammı puanı en çok “1000” olarak uygulanmaktadır.

Devlet memurlarının aylık net maaşları içindeki miktarı çok düşük olan iş riski zammı ödemesinin, emeklilik haklarına herhangi bir etkisi ise bulunmamaktadır.

İş riski zammının miktarı ve hesaplanması

Devlet memurlarından bazıları için kadro/görev unvanları itibariyle Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş olan “İş Riski Zammı Puanı”nın, o dönem için geçerli olan “Yan Ödeme Katsayısı” ile çarpımıyla, ilgili memura ödenecek aylık brüt iş riski yardımı miktarı hesaplanmaktadır.

Hesaplanan brüt iş riski zammı miktarı üzerinden, gelir vergisi (ilgili memurun bulunduğu vergi dilimine ilişkin oran uygulanarak) ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2016 yılının ilk altı ayı için belirlenmiş olan yan ödeme katsayısı “0,027928”dir. Bu katsayıyı esas alarak memurunyeri.com olarak yaptığımız hesaplamaya göre, %15 gelir vergisi diliminde, iş riski zammının bazı memurların maaşına net etkisi şu şekilde olacak.

Kadro (Görev) Unvanı İş Riski Zammının aylık net maaş içindeki miktarı
*Veteriner Hekimler,  Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni 47,05 TL
*Adli Tıp Kurumunda; Şube Müdürü, Eczacı, Silah Muayene Memuru,  Sağlık Teknisyeni ve Yardımcısı, Laborant,  Laborant Yardımcısı, Hemşire 14,12 TL
*İnfaz ve Koruma Başmemuru, İnfaz ve Koruma Memuru, Emanet Memurları (Adliyede), 14,12 TL
*Su Altında Araştırma Yapan; Müze Müdürü, Müze Müdür Yardımcısı, Müze Araştırmacısı, Arkeolog 13,53 TL
*Kaymakam, Cezaevi Müdürü, İcra Müdürü, İcra Müdür Yardımcısı 11,76 TL
*Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil kadrolarda görev yapanlar (Veteriner Hekim,  Veteriner Sağlık Teknikeri, Veteriner Sağlık Teknisyeni   olanlar ile çalıştıkları kurumlardan kaynaklı daha yüksek iş riski zammından yararlananlar hariç) 11,76 TL
*Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Gişe Memuru (Boğaz köprüleri ve otoyollarda) 11,76 TL
*Cezaevlerinde görevli öğretmen 10,59 TL
*Emniyet Amirleri, Başkomiser, Komiser, Komiser Yardımcısı, Polis Memuru  9,41 TL
*Adalet Bakanlığında; Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Pedagog 7,65 TL
*İdare Memurları (Ceza ve Tevkif Evlerinde) 7,06 TL
*Yardımcı Hizmetler Sınıfı personelinden; Yataklı ve Yataksız Tedavi Kurum ve Kuruluşları ile Islah Kurum ve Enstitüleri, Hayvan Yetiştirme ve Temin Laboratuvarlarında görev yapan Hasta Bakıcı, Hayvan Bakıcısı, Hizmetli, Hademe, Odacı ile Bakıcı Anne 7,06 TL
*Çarşı ve Mahalle Bekçisi 6,47 TL
*Teknik Hizmetler Sınıfı personelinden, radyoaktif ve zehirli maddelerle çalışanlar 5,88 TL
*Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil olanlar (cezaevi öğretmenleri hariç) 5,88 TL
*Belediyelerde Veteriner İşleri Müdürü (Veteriner Hekim)  
*İtfaiye Teşkilatında; Amir, İtfaiyeci, Başçavuş, Çavuş, Onbaşı, Er, Operatör, Şoför   4,71 TL
*Belediye zabıta teşkilatında; Amir, Başkomiser, Komiser, Komiser Yardımcısı, Memur ile Belediye Trafik Memurları 4,12 TL
*Koruma ve Güvenlik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi,  Koruma Amir Yardımcısı, Koruma Memuru                4,12 TL

 Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.