logo yeni

calisanlar2 copy

ÖĞRETMENLER GELİRLERİNİ YETERSİZ BULUYOR

Aktif . Yayınlanma Ücret

ogretmenEğitim-İş Sendikası tarafından yaklaşan öğretmenler günü sebebiyle yapılan araştırma çarpıcı sonuçlar çıkardı. Buna göre, öğretmenlerin % 82’si çocuklarının gıda, % 84’ü kıyafet, % 88’i eğitim ihtiyaçlarını karşılayamazken, % 62’si ise psikolojik sorun yaşıyor.

Eğitim-İş’in sendikası 24 Kasım Öğretmenler günü sebebiyle 24 ilde 833 öğretmen ile yüz yüze görüşerek anket düzenledi. Anket sonucunda hazırlanan rapora göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1379 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırının ise 4492 lira olduğu vurgulandı. Raporda, 15 yıllık deneyimli bir öğretmenin yoksulluk sınırının neredeyse yarısı kadar olan 2478 TL maaş aldığı belirtildi.

Araştırma sonuçlarına göre, maaşını yetersiz bulan öğretmenlerin oranı % 89’u buluyor. Öğretmenlerin % 86’sı aynı şekilde yılda bir kez verilen eğitim öğretime hazırlık ödeneğini yetersiz buluyor. Öğretmenlerin % 83’ü maaşının düşük olması nedeniyle toplumdaki saygınlığının azaldığını düşünürken, % 79’u gelirindeki yetersizliğin mesleki verimini düşürdüğünü belirtiyor. Eğitimcilerin % 89’u 20.77 liralık çocuk yardımının ve 9.21 lira olan ek ders ücretinin de yetersiz olduğunu belirtiyor. Öğretmenlerin % 86’sı ise ülkemizdeki koşulların gelişmiş ülkelerdeki öğretmenlerle benzer olmadığına vurgu yapıyor.

Öğretmenlerin % 82’si kazandığı parayla çocuklarının gıda, % 84’ü kılık-kıyafet, % 88’i ise eğitim ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamadığını bildirdi. Eğitimcilerin, % 79’u çocuklarının tam olarak dengeli beslenemediğini belirtti.

Öğretmenlerin %62’si gelirindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını belirtirken, % 18’i ise ‘az da olsa psikolojik sorunlar yaşıyorum’ diyor. Öğretmenlerin % 61’i daha çok para kazanacağı bir iş bulması halinde mesleğini bırakabileceğini belirtiyor. % 85’i son 10 yılda alım gücünün düştüğünü vurguluyor. Öğretmenlerin % 75’i öğrencilerine örnek olabilecek şekilde giyinemediğini düşünürken, % 89’u ise yine son 10 yılda okullardaki eğitimin niteliğinin düştüğünü belirtiyor.

Anket sonucunda hazırlanan raporda öğretmenlerin durumlarının iyileştirilmesi içinse şu önerilerde bulunuldu:

-Öğretmenlerin maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.

-Ek ders ücretleri en az 25 TL olmalı.

-Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmeli.

-Öğretmenlere toplu taşıma araçları ücretsiz olmalı.

-Temsil tazminatı ödenmeli ve çocuk yardımları artırılmalı.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.