logo yeni

calisanlar2 copy

EŞ VE ÇOCUKLAR, HANGİ HALLERDE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ KAPSAMINA GİRER?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas11Kamu görevlilerinin aylık brüt ücretleri esas alınarak hesaplanan gelir vergisi miktarından düşülen Asgari Geçim İndiriminin (AGİ) tutarı, ilgili personelin eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir.

Kamu görevlilerinin aylık net ücretlerinde artışa neden olan Asgari Geçim İndiriminin (AGİ) miktarı, ilgili takvim yılı başında geçerli olan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için %7,5, üçüncü çocuk için %10, diğer çocuklar için %5 oranı esas alınarak belirlenmektedir. (eşi çalışmayan personel için en çok 3 çocuk, eşi çalışan personel için ise en çok 5 çocuk AGİ kapsamına girmektedir)

Bu nedenle, ilgili personelin yararlanacağı Asgari Geçim İndiriminin miktarı, çocuk sayısına ve eşlerinin çalışıp çalışmama durumuna göre değişiklik gösterecektir.

Asgari Geçim İndirimi kapsamındaki çocuk

Maliye Bakanlığının AGİ uygulamalarına ilişkin düzenleme ve açıklamalarına göre;

*Kendi hesabına ticaret yapmayan ve her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan çocuklardan, 18 yaşını doldurmamış olanlar için AGİ’den yararlanılır.

*Kendi hesabına ticaret yapmayan ve her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan çocuklardan, öğrenimlerine devam eden ve 25 yaşını doldurmamış (bekar) çocuklar için AGİ’den yararlanılır.

*Ana ve babasını kaybetmiş torunlardan, yukarıda sayılan kapsamda olanlar için de AGİ’den yararlanılır.

*Öğrenim yapan çocukların tatil devresindeki çalışmaları, bu çocuklar için AGİ uygulanmasına engel teşkil etmez.

*Ölen eşten dolayı çocuklara yetim aylığı bağlanmış olması, bu çocuklar için AGİ uygulanmasına engel teşkil etmez.

*Çocukların Devlet tarafından okutuluyor ya da eğitim bursu alıyor olması, bu çocuklar için AGİ uygulanmasına engel teşkil etmez.

*Eşlerin ikisi de kamu görevlisi ise, çocuk için asgari geçim indirimi baba hakkında uygulanır. (baba hakkında çocuk için AGİ uygulanmadığına dair bir belgenin annenin kurumuna ibraz edilmesi durumunda, AGİ anne hakkında uygulanabilir)

*Boşanma ve ayrılık hallerinde, çocuğun nafakasını sağlayan taraf AGİ’den yararlanır. Ancak, çocuğun bırakıldığı tarafın çalışmıyor olması durumunda, çalışan diğer eş çocuk için AGİ’den yararlanır.

Asgari Geçim İndirimi kapsamındaki eş

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Asgari Geçim İndirimi uygulamalarında;

-Aktif ücretli olarak çalışan eşi, çalışan eş statüsünde kabul etmekte ve AGİ kapsamına almamaktadır.

-Bir kurumda ücretli olarak çalışan eşi, çalışan eş statüsünde kabul etmekte ve AGİ kapsamına almamaktadır.

-Emekli maaşı alan eşi, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul etmekte ve AGİ kapsamında değerlendirmektedir.

-Serbest meslek yürüten (avukat, doktor gibi) eşi, çalışmayan eş olarak kabul etmekte ve AGİ kapsamında değerlendirmektedir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.