logo yeni

calisanlar2 copy

ENFLASYON TAHMİNİ TUTARSA MEMUR İLAVE ZAM ALAMAYACAK

Aktif . Yayınlanma Ücret

enflasyon 22015 yılı sonunda memurların enflasyon farkı zammı alabilmesi için yılsonu enflasyon artış oranının %7,90’ın üzerinde olması halinde mümkün olabilecek.

Merkez Bankası 2015 yılsonu enflasyon beklenti tahminini %7,90 olarak yeniden belirlerken, bu tahminin tutması durumunda memura bu yıl için enflasyon farkı zammı yapılmayacak.

Yılsonu yaklaşırken memur ve emeklilerin bir gözü de enflasyon rakamlarında. Çünkü 2015 yılı enflasyon rakamlarının %7,90’ın üzerinde çıkması durumunda, memurlar ve emekliler enflasyon farkı zammı alacak.

Ancak, Merkez Bankası'nın 2015 yılsonu enflasyon tahminini %7,90’a yükseltmesiyle memur ve emeklilerin enflasyon farkı alma umudu azaldı.

Hangi durumda enflasyon zammı yapılacak?

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme hükümlerine göre, kamu görevlilerine ve emeklilerine 2015 yılı için verilen %3+%4,76 oranındaki maaş zammının kümülatif toplamının enflasyon artış oranının altında kalması halinde enflasyon farkı zammı gündeme gelecek.

2015 yılında maaşlara kümülatif olarak; [3+4,76+(3x4,76/100)]/100= %7,90 zam yapıldı. Buna göre, yıl sonunda enflasyon farkından dolayı ilave maaş zammı yapılabilmesi için enflasyonun %7,90’ın üzerinde olması gerekiyor.

Enflasyon zammı “0” olabilir

2015 yılı enflasyonunun %7,90'ı aşması halinde enflasyon farkı ödenebilecek olması ve Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon tahminini %7,90 olarak açıklaması, bu tahminin tutması durumunda memur ve emeklilere “0” (sıfır) enflasyon zammı yapılacağı anlamına geliyor.

2015 yılının ilk 9 ayında gerçekleşen enflasyon artış oranı %6,21 olarak gerçekleşmiş olduğundan, Ekim-Kasım-Aralık aylarına ilişkin açıklanacak enflasyon rakamlarına bağlı olarak, enflasyon farkı zammı alınıp alınmayacağı belli olacak.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.