logo yeni

calisanlar2 copy

EN YÜKSEK DEVLET MEMURU AYLIĞININ ARTMASI MEMURLARI NASIL ETKİLER?

Aktif . Yayınlanma Ücret

maas20Kamu görevlilerinin ücret, mali ve sosyal haklarından bazılarının “en yüksek devlet memuru aylığı” miktarı esas alınarak belirlenmesi nedeniyle, bu aylıktaki değişme kamu görevlilerinin aylık maaşlarını da etkilemektedir.

En yüksek devlet memuru brüt aylığı; kazanılmış hak aylık derece/kademesi 1/4 olan Başbakanlık Müsteşarının aylık göstergesi (1500) ile ek göstergesi (8000) toplamının, ilgili dönemde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmaktadır.

2015 yılı ikinci altı aylık döneminde geçerli olan aylık katsayısına göre en yüksek Devlet memuru aylığı 789,30 TL’dir.

En yüksek devlet memuru aylığının memura etkisi

Kamu çalışanları hakkında geçerli olan ödeme unsurlarından bazılarının hesaplanmasında da esas alınmakla birlikte, memurunyeri.com olarak bu yazımızda en yüksek Devlet memuru aylığının sadece 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memurlarına olan etkisinden bazılarına değineceğiz.

-Tazminat miktarını artırır

Devlet memurlarının maaş unsurları arasında önemli yeri olan tazminat miktarları (özel hizmet, eğitim öğretim, din hizmetleri, emniyet hizmetleri, mülki idare amirliği özel hizmet, denetim, adalet hizmetleri tazminatı, ek tazminatlar) en yüksek Devlet memuru aylığının belirli oranlarına göre hesaplanmaktadır.

-Ek ödeme miktarını artırır

Kamu çalışanlarına yapılan ek ödemelerin miktarı; hizmet sınıfları, görev unvanları ve aylık aldıkları dereceler esas alınarak en yüksek devlet memuru aylığının belirli oranlarına göre hesaplanmaktadır.

-Emekli keseneğine esas matrah miktarını artırır (maaştan kesilen miktar artar)

01.10.2008 tarihinden önce işe girmiş ve Emekli Sandığı Kanununa tabi kamu çalışanlarının emekli keseneklerine esas matrahları, yararlandıkları ek göstergeye göre en yüksek devlet memuru aylığının belirli oranları şeklinde belirlenen miktarların dahil edilmesiyle belirlenmektedir.

-Ödül miktarını artırır

Üstün başarı belgesi alan memurlara, merkezde bağlı veya ilgili bakan ve illerde valiler tarafından en yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları tutarında ödül (para) verilmektedir. 

-Kurs görevlilerinin ücretini artırır

Okullarda düzenlenen öğrenci yetiştirme kurslarında öğrencilerden alınan ücretlerin öğretmen  ve diğer personele dağıtımı, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak yapılmaktadır.

-Sosyal denge tazminatı miktarını artırır

Belediyeler ve bağlı kuruluşları ile il özel idarelerinin kadro ve pozisyonlarında istihdam edilen kamu görevlilerine ödenen sosyal denge tazminatının aylık tavan tutarı en yüksek Devlet memuru aylığı esas alınarak belirlenmektedir.

-Havacılık tazminatı miktarını artırır

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde görevli olup da havacılık tazminatından yararlanan personele ödenen havacılık tazminatının miktarı, en yüksek devlet memuru aylığının belli oranları esas alınarak belirlenmektedir.

-Ölüm yardımı miktarını artırır

Devlet memurlarından; memur olmayan eşi veya aile yardımı ödeneğine müstahak çocuğu ölenlere en yüksek devlet memuru aylığı kadar; memurun kendisi öldüğünde ise sağlığında bildirdiği kişiye, eğer kimseyi bildirmemişse eşine ve çocuklarına, bunlar yoksa ana ve babasına, bunlar da yoksa kardeşlerine en yüksek devlet memuru aylığının iki katı tutarında, ölüm yardımı yapılmaktadır.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.